Ed Conway
Skarby Ziemi. Sześć surowców, które zadecydują o przetrwaniu naszej cywilizacji
Tłumaczenie: Adam Olesiejuk
Ekscytująca wyprawa przez kontynenty i stulecia, w trakcie której odkryjesz, z czego zbudowany jest nasz świat.
Sześć surowców, dzięki którym budujemy miasta, konstruujemy maszyny i tworzymy cywilizacje. Dzięki którym opanowaliśmy Ziemię i zaczynamy podbój kosmosu. Piasek, żelazo, sól, ropa, miedź i lit – to one zdecydowały o naszej przeszłości i wpłyną na naszą przyszłość.
Ed Conway podróżuje po całym świecie: schodzi w głąb europejskich kopalń, poznaje zakamarki tajwańskich fabryk półprzewodników, przygląda się niesamowitej zieleni zbiorników, w których powstaje lit. Odkrywa sekretny świat surowców, o którym rzadko myślimy, a który stanowi część naszego życia. Opowiada historię człowieka widzianą nie przez pryzmat jego osiągnięć i podbojów, ale tworzoną dzięki substancjom, które pozwoliły zbudować rzeczywistości, jaką znamy.
Sześć surowców. Sześć rozdziałów historii naszej cywilizacji.
Fascynującą opowieść o historii człowieka.
Tim Marshall, autor książki „Więźniowie geografii”
Żywo napisana, bogata i ekscytująca... Książka pełna niespodzianek.
Peter Frankopan, autor książki „Jedwabne szlaki”
Ed Conway ujawnia mniej znaną historię substancji, dzięki którym powstała nasza cywilizacja. Ta niezwykła opowieść skłania do refleksji na temat ludzkiej pomysłowości i eksploatacji zasobów Ziemi. Fascynująca lektura.
Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”
Mamy tendencję do skupiania się na przyszłości. Tymczasem żeby zrozumieć to, co może się wydarzyć, trzeba też – paradoksalnie – rozumieć, co się wydarzyło i dlaczego. Opowiadając historię surowców, Conway pokazuje, że w skomplikowanym, zamkniętym systemie nawet jego najbardziej oddalone od siebie elementy są od siebie zależne. „Skarby Ziemi” to książka na nasze czasy.
Natalia Hatalska, analityczka trendów, założycielka i CEO infuture.institute
„Skarby Ziemi” to porywająca, świetnie napisana i niezwykle istotna książka, która pozwala nam lepiej zrozumieć, że koniec końców wszyscy jesteśmy „material girls” („and boys”). Pozycja obowiązkowa.
Miłosz Wiatrowski-Bujacz, ekonomista, historyk, @milosz.miedzy.innymi
Broszurowa ze skrzydełkami
Format: 135x205
Liczba stron: 464
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-8135-369-4
Tłumaczenie: Adam Olesiejuk