Globalizacja to proces, którego w żaden sposób nie da się zatrzymać, a tym bardziej odwrócić. Nie znaczy to jednak, że mamy zrezygnować z prób wpływania na losy świata, w którym żyjemy. Wiele zależy od naszej zgody lub sprzeciwu wobec jednostronnej formy, jaką globalizacja przyjęła.
Globalizacja jest jak dotąd procesem czysto negatywnym. Globalizują się na potęgę i w zawrotnym tempie finanse i kapitały inwestycyjne, obrót towarowy, obieg informacji, szmugiel narkotyków, mafie, terroryzm. Władzę nad człowiekiem zdobywają korporacje, które monopolizują rynek usług i towarów. Nie zaczęła się natomiast na dobre globalizacja pozytywna, czyli globalizacja kontroli społecznej, prawodawstwa, sądownictwa, a przede wszystkim zasad etycznych, jakie wszystkiemu temu winny nadać cel i kierunek.
Czy ekolodzy walczący z globalnym ociepleniem, blokady szczytów G8, rozwój społeczności zwolenników open source'u mogą zapoczątkować globalizację pozytywną?
Profesor Bauman przekonuje, jak wiele może zmienić refleksja nad etycznymi wyzwaniami współczesnego świata.
Szanse etyki w zglobalizowanym świecie to zbiór wykładów przygotowanych przez Zygmunta Baumana dla Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.
Oprawa twarda
Format: 124 x 195 mm
Liczba stron: 288
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2007-09-14
ISBN: 978-83-240-0870-4
Opracowanie graficzne: Maria Gromek
Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Przeczytaj także
>>> czytaj więcej