Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Terrarium dla snów. Wiersze wybrane

Robert Pinsky

Terrarium dla snów. Wiersze wybrane

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak, Mieczysław Godyń, Renata Gorczyńska, Agata Hołobut, Justyn Hunia, Adam Szostkiewicz

Robert Pinsky (ur. 1940), poeta, eseista, krytyk i tłumacz. Autor kilkunastu książek poetyckich, zadebiutował w 1975 r. tomem "Sadness and Happiness". W latach 1997–2000 pełnił funkcję Poety Laureata Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Niezwykłym owocem tej działalności była akcja „Favorite Poem Project”, podczas której zachęcił tysiące Amerykanów do podzielenia się ulubionym wierszem. Z nagrań tych powstało kilka antologii poetyckich, zarówno drukowanych, jak i w wersji video. Tłumaczył m.in. Piekło Dantego oraz Osobny zeszyt Czesława Miłosza (razem z Renatą Gorczyńską i Robertem Hassem). Uczy creative writing na Uniwersytecie w Bostonie.
Poezja jest dla Pinsky’ego istotnym elementem życia społecznego – to jego zdaniem demokratyczna siła spajającą duszę, emocje i ciało czytelnika w integralną całość. O jego zainteresowaniach świadczą tytuły książek eseistycznych: "Democracy, Culture, and the Voice of Poetry" (2002), "Poetry and the World" (1988) i "The Situation of Poetry" (1978). W twórczości poety trwały ślad odcisnęła pulsująca energia amerykańskich ulic i miast. Jednocześnie swobodnie porusza się on wśród starych mitów, odwołuje się do wielu kultur, wydarzeń historycznych, religii i filozofii. W młodości grał na saksofonie. Fascynacja jazzem sprawiła, że jego wiersze są niesłychanie muzyczne, a ich rytm i melodia zachęcają do głośnej lektury. Pinsky uważa poezję za sztukę oralną, a sam – obdarzony świetnym, głębokim głosem – czyta swoje utwory w niezrównanie charyzmatyczny sposób, chętnie z towarzyszeniem muzyków jazzowych.

Oprawa twarda

Format: 148x226

Liczba stron: 160

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-05-29

ISBN: 978-83-240-4550-1

Tłumaczenie: Stanisław Barańczak, Mieczysław Godyń, Renata Gorczyńska, Agata Hołobut, Justyn Hunia, Adam Szostkiewicz

Przeczytaj także

„Zaczynając od moich ulic” - zapraszamy na Festiwal Miłosza!
Od 8 do 11 czerwca w Krakowie odbędzie się kolejny Festiwal Miłosza, jedno z najważniejszych wydarzeń na poetyckiej mapie kraju.
>>> czytaj więcej
Poezja i jazz
Urodzony w 1940 roku Robert Pinsky jest jednym z czołowych współczesnych poetów amerykańskich. Często mówi się o nim, że należy do ostatnich „poetów obywatelskich", którzy wciąż jeszcze wierzą w społeczny wymiar własnej twórczości oraz dbają o popularyzowanie wierszy (nie tylko swoich) w przestrzeni publicznej.
>>> czytaj więcej

Partnerzy


Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.