Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Tennessee Williams

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka

Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co - jak uważa - powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.

Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami. Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów.

Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek - aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. "Aniołów w Ameryce" Tony'ego Kushnera i "Kruma" Hanocha Levina.


Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać

Oprawa miękka

Format: 144x205mm

Liczba stron: 376

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-09-03

ISBN: 978-83-240-2221-2

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek

Przeczytaj także

Jury zachwycone
Znakowy zbiór Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty Tennessee Williamsa wśród nominowanych.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Krystyna Janda

”Wspaniała literatura, aktualne i bulwersujące historie w przekładzie, który podbije serca nowego pokolenia.”

Jan Englert

”Sądzę, że dramaty Williamsa wrócą triumfalnie na polskie sceny także między innymi dzięki przekładom Jacka Poniedziałka.”

Andrzej Chyra

”Tennessee Williams odważnie szedł pod prąd. Choć powstało tyle wspaniałych spektakli i ekranizacji, jego dramaty wciąż chce się odkrywać na nowo. Wciąż chce się w nich grać.”

Rafał Siemko, portal Noir Cafe

"Dramaty Williamsa stanowią poruszające studium rozpadu związków rodzinnych i międzyludzkich, z których wynika, że najbardziej możemy skrzywdzić tych, których najbardziej kochamy."

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.