Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście

Erin Einhorn

Ukryte stronice. Opowieść o jednym domu, dwóch rodzinach i Holokauście

Tłumaczenie: Anna Sak

Amerykańska dziennikarka Erin Einhorn przyjechała do Polski, aby odnaleźć rodzinę Skowrońskich, którzy ocalili jej matkę z rąk nazistów. Z jednej strony chciała doprowadzić do ponownego spotkania dwóch rodzin, z drugiej zaś obawiała się Polaków, których wyobrażała sobie jako antysemitów. Wizyty na krakowskim Kazimierzu, gdzie miała okazję poznać bliżej Polaków, przekonały ją, że wiele stereotypów jest fałszywych, a rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.  Prowadząc poszukiwania, dokonała kolejnych odkryć: okazuje się, że prawdziwe losy jej matki nie pokrywają się z domową legendą. Na drodze do ponownego spotkania dwóch rodzin staje sprawa kamienicy obiecanej Skowrońskim przez dziadka Erin. Einhorn czuje się zobowiązana, aby spłacić stary dług i doprowadzić do odzyskania budynku. Erin Einhorn wraz z przyjazdem do Krakowa musi zmierzyć się z przeszłością i teraźniejszością, rodzinną legendą i prawdą oraz z wielką historią i prozaicznymi przeszkodami, które uniemożliwiają prawdziwe pojednanie. Napisana z reporterskim zacięciem książka pozwala spojrzeć na Holokaust z perspektywy dziś żyjących Żydów i Polaków, na których jego ponure dziedzictwo wciąż rzuca cień.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 144x205

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-05-24

ISBN: 978-83-240-1368-5

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: The Pages In Between. A Holocaust Legacy of Two Families, One Home

Tłumaczenie: Anna Sak

Recenzje

Szczere świadectwo
70 33
Książka Erin Einhorn "Ukryte stronice" dotyczy Holokaustu, ale nie bezpośrednio i nie tylko. Autorka stara się odnaleźć w Polsce ślady polskiej opiekunki swojej matki, która godząc się na ukrycie dziewczynki - za wynagrodzeniem - uratowała ją od Zagłady.
>>> czytaj więcej
Wspomnienia to nie to samo, co fakty
77 38
Byliście ostatnio na wycieczce w synagodze? A może na Starym Mieście kupiliście drewnianą figurkę Żyda grającego na skrzypcach? Gracie muzykę klezmerską? Wiecie, gdzie znajdowało się getto? A może mieszkacie w pożydowskiej kamienicy? Kto wie, możliwe że pod osłoną nocy piszecie na murach „Jude raus!", a potem czytacie do poduszki „Jak rozpoznać Żyda?"? Ukończyliście kurs tańców żydowskich i wybieracie się na lektorat z hebrajskiego? Nie jadacie macy? A może nigdy nie zastanawialiście się, skąd się wzięły w Polsce cmentarze z macewami miast krzyży...
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.