Marcin Zaremba
Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys
Obraz narodowej histerii, która prowadziła do wstrząsających zbrodni
Czerwonoarmiści, sprzedajni milicjanci, dezerterzy, bandyci, setki tysięcy kalek, sierot i żebraków. To oni tworzyli prawdziwy krajobraz powojennej Polski. Marcin Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności.
Wielka Trwoga to odarta z mitów i komunistycznych naleciałości historia pierwszych lat po II wojnie światowej. Autor pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację. Czy wybuchnie kolejna wojna? Czy zdołam przetrwać głód i epidemie? Czy znajdę dom i jakiekolwiek zajęcie w kraju, który nawet nie ma ustalonych granic? Takie pytania zadawały sobie miliony Polaków.
Wielka Trwoga to przełomowa praca naukowa, ale też fascynująca opowieść historyka i publicysty, obecnego na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.
Oprawa twarda
Format: 165x235
Liczba stron: 700
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2012-05-14
ISBN: 978-83-240-2246-5
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Przeczytaj także
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
Materiały o książce
„W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy, byście nie poniżali się do roli szakali”. Tak apelowała 18 września 1942 roku redakcja „Biuletynu Informacyjnego”, czyli organu prasowego Armii Krajowej. Niewielu jej posłuchało. Mieszkańcy miast i wiosek w najlepsze korzystali z nadarzającej się okazji. Rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett Żydach. („Niemcy mordowali Żydów. A Polacy? Rabowali wszystko, co po nich zostało”). Zobacz więcej >>