Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jerzy Szperkowicz

Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym

Reporter wraca, by odkryć prawdę o losie zaginionej matki

"Są takie książki, przy których inne milkną. To jest właśnie jedna z nich."
/Marcin Wicha/

"Trudno opanować wzruszenie podczas lektury tej książki. Autor w mistrzowski sposób prowadzi czytelnika w mrok swojego dzieciństwa, tam gdzie na zawsze pozostali jego rodzice. Ponad pół wieku po ich śmierci wraca na Białoruś, żeby skonfrontować się z oprawcami matki i ojca. Nie osądza ich jednak, lecz stara się zrozumieć co wyzwoliło w nich "furię zadawania krzywdy". Jerzy Szperkowicz w swoim znakomitym reportażu udowadnia, że rany zadane dzieciom przez wojnę nigdy się nie goją."
/Magdalena Grzebałkowska/

Październikowy świt 1943 roku. Dom jeszcze śpi. Mama, już ubrana, karmi trzymiesięczną Irenkę. Za chwilę wychodzi, przed nią osiemnaście kilometrów. Chce odebrać ubranka córeczki oddane na przechowanie znajomej w sąsiedniej wsi. Załatwi to szybko, wróci przed nocą. O swojej wyprawie nie mówi mężowi, nie puściłby jej samej.
Ponad pięćdziesiąt lat po wojnie dorosły syn wraca na Białoruś, do krainy dzieciństwa. Rozpoczyna reporterskie śledztwo – chce odkryć prawdę o losie zaginionej matki, którą w tamten październikowy poranek widział po raz ostatni.
Są historie, które decydują o całym życiu i które przez całe życie chce się zapomnieć, ale one upominają się, by zostać opowiedziane. Jerzy Szperkowicz, dziennikarz i reporter, w przygotowywanym wiele lat reportażu włamuje się do własnej pamięci, ale i pamięci świadków tamtych wydarzeń, by odsłonić straszną tajemnicę i zrozumieć relacje między sąsiadami z jednej wsi. Prawda, którą odkrywa, okazuje się gorsza niż wszystkie przypuszczenia.
Emocjonalne literackie świadectwo za sprawą unikalnego stylu i wrażliwości autora zmienia się w uniwersalną opowieść o człowieczeństwie i próbie pogodzenia się z tym, z czym pogodzić się nie sposób.

"To jest książka szamańska, zaklinająca rzeczywistość, opowiadająca zupełnie inaczej o przeszłości: są tu wojenna partyzantka i bieda, są chłopi z chutorów i dwór rodziców. Ale choć Szperkowicz śledztwu w sprawie śmierci matki i ojca poświęca większą część życia, w równym stopniu karczuje sobie drogę przez historię, jak i przez opowieść o niej. Zaklina swoich rozmówców, wyciąga ich wspomnienia, ale nie destyluje ich, nie stara się oczyścić. Przeciwnie – właśnie w bogactwie życia, w jego skomplikowaniu, pomnożeniu i poplątaniu ścieżek szuka prawdy."
/Paulina Małochleb, krytyczka literacka, autorka bloga „Książki na ostro”/

Jerzy Szperkowicz – ur. 1933 w Wilnie. Autor wielu reportaży, publicysta. Narciarz i miłośnik winorośli. Mieszka w Warszawie (a czasami nad Narwią) z żoną, Hanną Krall.

Oprawa twarda

Format: 135x207

Liczba stron: 224

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-7324-5

Przeczytaj także

Ksiażki Literynovej w finale konkursu Książka Historyczna Roku
Miło nam poinformować, że dwie książki wydawnictwa Znak Literanova znalazły się w finale konkursu Książka Historyczna Roku w kategorii Wspomnienia.
>>> czytaj więcej
„Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym" z nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia!
Miło nam poinformować, że książka Jerzego Szperkowicza „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym" otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia!
>>> czytaj więcej
„Władcy strachu" i „Wrócę przed nocą" w finałowej piętnastce konkursu Książka Reporterska Roku
Dwie książki wydane przez Znak Literanova znalazły się w finałowej piętnastce konkursu Grand Press - Książka Reporterska Roku 2021. To „Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia" Ewy Winnickiej i Dionisiosa Sturisa oraz „Wrócę przed nocą. Reportaż o przemilczanym" Jerzego Szperkowicza.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.