Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Joanna Olczak-Ronikier

Wtedy. O powojennym Krakowie

Poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie

Wiosną 1945 roku matka i babka Joanny Olczak Ronikier - bohaterki bestsellerowej i nagradzanej książki W ogrodzie pamięci - po latach wojennej tułaczki trafiają do Krakowa. Od tamtego czasu nie wyrzucają ani jednego zapisanego kawałka papieru. Listy, rachunki i notatniki towarzyszą pisarce przez całe życie. Są udręką i wyrzutem sumienia. Na początku XXI wieku niespodziewanie każą jej na nowo spojrzeć na czas tuż po wojnie.
Dla dziesięcioletniej Joasi tamten Kraków to tętniąca życiem wyspa: zapachy ze sklepiku z „towarami kolonialnymi”, najlepsze w życiu lody i spacery z Leopoldem Staffem. Dla jej bliskich to schronienie w słynnym później Domu Literatów przy Krupniczej, próba wskrzeszenia rodzinnego wydawnictwa i trud budowania życia od nowa. Pisarka w mistrzowski sposób pokazuje, jak wyglądał świat w tym wyjątkowym czasie, między jednym kataklizmem a drugim. Wtedy.

Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) − pisarka i scenarzystka, laureatka Nagrody Literackiej Nike 2002 oraz współzałożycielka Piwnicy pod Baranami. Autorka m.in. W ogrodzie pamięci (2001), książki przetłumaczonej na wiele języków, którą w Polsce kupiło już ponad 50 tys. czytelników.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 320

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-10-19

ISBN: 978-83-240-3869-5

Przeczytaj także

Dwie książki Znaku nominowane w konkursie o nagrodę im. Teresy Torańskiej
„Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego oraz „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier otrzymały nominację w IV edycji konkursu Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej.
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w konkursie o nagrodę im. Teresy Torańskiej
„Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" Witolda Szabłowskiego oraz „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier znalazły się w IV edycji konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
>>> czytaj więcej
"Wtedy" i "Dom z witrażem" nominowane do Nike
Dwie książki Znaku „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier i „Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej zostały nominowane do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike.
>>> czytaj więcej
Dorwać Mistrza: Joanna Olczak-Ronikier
W piątek 11 grudnia zapraszamy do Krakowa na 18. spotkanie z cyklu Dorwać Mistrza, którego bohaterką będzie Joanna Olczak-Ronikier, autorka „Wtedy. O powojennym Krakowie", laureatka nagrody Nike za książkę „W ogrodzie pamięci".
>>> czytaj więcej
Joanna Olczak-Ronikier tegoroczną laureatką Nagrody Miasta Krakowa
24 listopada prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta wręczył Nagrody Miasta Krakowa. Laureatką nagrody w dziedzinie kultura i sztuka została wybitna pisarka, scenarzystka i współzałożycielka Piwnicy Pod Baranami, Joanna Olczak-Ronikier.
>>> czytaj więcej
Poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie
„Wtedy. O powojennym Krakowie" pokazuje świat tuż po II wojnie światowej. Rok 1945 i lata późniejsze widziane oczami małej dziewczynki, która po koszmarze wojny odzyskuje prawo do bycia dzieckiem. Jej spojrzenie dziś uzupełniają dokumenty pieczołowicie przechowywane przez jej matkę i babkę.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.