Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Coco Chanel. Życie intymne

Chanel wyprzedzała swoje czasy

Podtytuły i opisy na okładce najnowszej biografii Coco Chanel, pióra Lisy Chaney („Była szpiegiem czy ofiarą nieszczęśliwej miłości?", „największa tajemnica Coco Chanel") przygotowały mnie raczej na lekturę niemalże sensacyjną, z pogranicza tabloidu. Nic bardziej mylnego! Życie intymne to świetnie opowiedziana biografia i śmiem stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych biografii, jakie czytałam. Wyważona, obiektywna, a jednocześnie ukazująca nie tylko gołe fakty, ale i osobowość Coco Chanel.


Lisa Chaney w pierwszym rzędzie opisuje tło obyczajowo-społeczne Francji przełomu XIX i XX wieku. Pisze o tym, kim byli przyjaciele i kochankowie Coco. Poświęca sporo miejsca modzie, kreowanej przez Chanel oraz jej stosunkowi do mody i do pracy. Wreszcie uzupełnia to o szczegóły charakterologiczne swojej bohaterki. I czyni to w doskonałym stylu. Dzięki temu otrzymujemy pełny obraz życia Chanel, na które przecież miały istotny wpływ i burzliwa historia XX wieku, jak i siła jej charakteru.


Dla mnie to biografia kompletna. Autorka pisze, że starała się dotrzeć do ludzi, czy też potomków ludzi, którzy mieli do czynienia z Chanel (np. do rodziny Artura Capela), aby spojrzeć na nią ich oczami. Ale nie ma w tym żadnego poszukiwania sensacji, grzebania w brudach czy przechwałek o dotarciu do „niepublikowanych wcześniej listów miłosnych". Być może niektóre z opublikowanych szczegółów życia Coco Chanel są nieznane, ale w końcu, czy musimy wiedzieć WSZYSTKO?


Mnie nic w biografii Chanel nie zdziwiło, ani nie zaszokowało, ale dopiero po przeczytaniu tej książki zdałam sobie, jak wielką rolę odegrała Chanel w przemianach, jakie zaszły w XX wieku. Tu nie chodzi już o małą czarną, kostiumik czy Chanel nr 5, a nawet o to, że jej nazwisko stało się synonimem elegancji. Chanel wyprzedzała swoje czasy. Uważała, że „moda wędruje ulicami, nieświadoma tego, że istnieje, dopóki sama, na swój indywidualny sposób jej nie wyrażę". Ale kiedyś powiedziała, że fakt, iż zajęła się modą, było przypadkiem - ale gdyby zajęła się czymkolwiek innym, byłaby w tym tak samo dobra! To, czy była szpiegiem lub ilu miała kochanków jest kompletnie nieistotne, wobec faktu, że Chanel była po prostu osobowością, która ukształtowała wizerunek nowoczesnej kobiety.


Recenzent: Gabriela Kaprot

Lisa Chaney

Coco Chanel. Życie intymne

Tłumaczenie: Anna Gralak, Anna Sak

Była szpiegiem czy ofiarą nieszczęśliwej miłości?

Odnalezione po latach listy i pamiętniki odkrywają największą tajemnicę Coco Chanel. 

On był szarmancki i uwodzicielski. Ona, choć miała wątpliwości, czy powinna zadawać się z Niemcem, nie mogła się mu oprzeć. Trwała wojna. Coco Chanel i baron von Dincklage zostali kochankami. Ich romans był na językach całego Paryża.

Czy słusznie oskarżono ją o kolaborację? Czy świadomie związała się z niemieckim szpiegiem? Kim byli jej adoratorzy i jakimi uczuciami obdarzała bliskie jej kobiety? To tylko przedsmak tajemnic projektantki.

Lisa Chaney dotarła do niepublikowanych wcześniej pamiętników i listów miłosnych Chanel. Dzięki nim Coco Chanel. Życie intymne to podróż w dotychczas nieznany i niedostępny świat. Zakazana miłość, narkotyki i sekrety artystycznej bohemy. Tego nie ma w żadnej innej książce o Coco Chanel.