Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mini-wykłady o maxi-sprawach

Codzienne sprawy oczyma filozofa

Któż z nas zastanawia się nad prawami, jakimi rządzi się natura? Żyjąc w codziennym zgiełku i pośpiechu nie dostrzegamy (bądź nie chcemy dostrzegać) ważnych szczegółów, które mają wpływ na kształtowanie naszego światopoglądu. Bo skąd tak naprawdę wywodzi się władza? Czy prawdą jest, że każdy jej pragnie? A sława? Czy jest jednym z najbardziej pożądanych dóbr? Do czego prowadzi? Jakie niesie za sobą konsekwencje?

Te na pozór proste pytania zadane przeciętnemu człowiekowi sprawiają wiele trudności. Książka Leszka Kołakowskiego, filozofa i laureata Nagrody im. Johna Klugego - amerykańskiego Nobla, „Mini wykłady o maxi sprawach" to znakomita publikacja dająca odpowiedzi na powyższe pytania. Ale nie tylko. To również bogaty zbiór filozoficznych rozważań na temat Boga, wolności, tolerancji i sprawiedliwości. A wszystko to napisane w przystępnym języku, opatrzone dużą dozą dobrego humoru.

Nierzadko, zaskakująco celne obserwacje autora skłaniają czytelnika do refleksji. A to przecież chodzi każdemu artyście - o poruszenie duszy. I w tym przypadku prof. Leszek Kołakowski osiągnął zamierzony cel. Polecam miłośnikom filozofii i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną nauki. To doskonała lektura dla każdego początkującego!


Recenzent: Joanna Zaremba

Wznowienie 2022

Książka, która daje przyjemność myślenia.

Znakomity filozof, pierwszy laureat prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zajmuje się w swoich miniwykładach także zagadnieniami z pozoru mało filozoficznymi: sławą, podróżami, długami, zabobonami, terroryzmem i… nicnierobieniem.
Przenikliwość i poczucie humoru Autora pozwalają mu na zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw ludzkiej natury; gwarantują jednocześnie chwilę refleksji i prawdziwą czytelniczą przyjemność.
Trzy serie w jednym tomie.