Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Leszek Kołakowski

Mini-wykłady o maxi-sprawach

Wznowienie 2022

Książka, która daje przyjemność myślenia.

Znakomity filozof, pierwszy laureat prestiżowej Nagrody im. Johna Klugego – amerykańskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych – zajmuje się w swoich miniwykładach także zagadnieniami z pozoru mało filozoficznymi: sławą, podróżami, długami, zabobonami, terroryzmem i… nicnierobieniem.
Przenikliwość i poczucie humoru Autora pozwalają mu na zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw ludzkiej natury; gwarantują jednocześnie chwilę refleksji i prawdziwą czytelniczą przyjemność.
Trzy serie w jednym tomie.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 288

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 2003-11-28

ISBN: 978-83-240-6535-6

Recenzje

Codzienne sprawy oczyma filozofa
99 63
Któż z nas zastanawia się nad prawami, jakimi rządzi się natura? Żyjąc w codziennym zgiełku i pośpiechu nie dostrzegamy (bądź nie chcemy dostrzegać) ważnych szczegółów, które mają wpływ na kształtowanie naszego światopoglądu. Bo skąd tak naprawdę wywodzi się władza? Czy prawdą jest, że każdy jej pragnie? A sława? Czy jest jednym z najbardziej pożądanych dóbr? Do czego prowadzi? Jakie niesie za sobą konsekwencje?
>>> czytaj więcej
Zaduma nad codziennością
101 61
Filozofia nie jest dziedziną nauki przeznaczoną dla każdego, kto tylko zapragnie ją posiąść. Przez lata stała się czymś, co ewoluuje w przeróżne formy i wyrasta ponad przyjmowane normy i reguły. Niezależnie od tego, jakie tematy się poruszy podczas rozmyślań filozoficznych, wnioski niemalże zawsze mogą być zaskakujące i nadzwyczaj ciekawe. Filozofia, znacząca tyle co umiłowanie mądrości, staje się narzędziem w rękach wyłącznie tych, którym twarde ramy, jakby się mogło wydawać, rzeczywistego świata, w niczym nie przeszkadzają tworzeniu coraz to nowszych opinii na dany temat czy oryginalnych stwierdzeń i tez. Filozofia nie jest czymś dla przeciętnego człowieka, dla laika...
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.