Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mroczny zakątek

Czytaj bez wytchnienia

Nie wiedziałam, czego się spodziewać po tej książce. Jest to pierwsza pozycja Gillian Flynn, która trafiła w moje ręce. Już na samym początku z przerażającego wierszyka dowiadujemy się, co się stało z rodziną Libby Day.

Powieść toczy się na dwóch płaszczyznach: czas teraźniejszy, gdy Libby jest już dorosła i z niezbyt czystych pobudek próbuje dojść do prawdy oraz czas przeszły, czyli godzina po godzinie jesteśmy prowadzeni do momentu tragedii. Taka konstrukcja powieści jest bardzo interesująca i im bardziej się w nią zagłębimy, to tak naprawdę nie wiadomo, czy chcemy jak najszybciej popędzić przyszłość, czy może jednak wolimy najpierw poznać przeszłość. Chwilami wytchnienia są momenty, gdy Libby trafia do swojego mieszkania, to czas, w który możemy dowiedzieć się o niej czegoś więcej.

Główna bohaterka jest taką postacią, którą nie da się od razu lubić, choć po tym, co przeżyła w dzieciństwie, powinno się jej współczuć i życzyć jak najlepiej. To właśnie rodzinna tragedia doprowadziła ją do miejsca, w którym się znalazła, bez pieniędzy, przyjaciół i rodziny. Nie liczyła się do tej pory z nikim i teraz nikt nie liczy się z nią.

Nie obyło się też bez scen drastycznych, ociekających krwią, momentów zaskakujących, przerażających, pełnych napięcia. Libby to postać, do której można przekonać się dopiero podczas czytania, natomiast jej brat Ben już od początku jest osobą, która skrywa w sobie wielką tajemnicę. Jako czytelnik razem z Libby raz wątpię, raz się upewniam co do jego winy. Nie łatwo domyślić się finału, bo naprawdę zaskakująca jest ilość nieszczęść i zbiegów okoliczności trafiających tę rodzinę, a sam wątek satanistyczny, choć się pojawia, nie jest w żadnej mierze wiodącym.

Jeśli szukacie ciekawej, mocnej historii i niebanalnych bohaterów, to zdecydowanie "Mroczny zakątek" pod tym względem was nie rozczaruje. Chętnie obejrzałabym też film, który został nakręcony na podstawie tej książki, choć nie wiem, czy Charlize Theron to odpowiedni wybór na postać Libby, która nie wydaje się być silną osobą przy pierwszych spotkaniu.


Recenzent: Agnieszka Bukała

Gillian Flynn

Mroczny zakątek

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Co naprawdę wydarzyło sie tej nocy, kiedy zamordowano matkę i dwie starsze siostry Libby Day?

Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie.

Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?

Gillian Flynn jest światowym fenomenem wydawniczym. Jej ostatnia powieść, „Zaginiona dziewczyna”, sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy i zapoczątkowała modę na thrillery psychologiczne -podobną do tej na kryminały skandynawskie po publikacji trylogii „Millenium”.

Jej debiutancka powieść „Ostre przedmioty”, jako pierwsza w historii, zdobyła dwie Dagger Award. „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher’s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Timesa” i „Chicago Tribune”. Tej jesieni w kinach pojawią się ekranizacje dwóch jej powieści: „Zaginionej dziewczyny” w reżyserii Davida Finchera i „Mrocznego zakątka” z Charlize Theron w roli głównej.