Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

W cieniu

Gra pozorów

To jedna z tych powieści, które powoli i konsekwentnie, z mocą młota pneumatycznego przebijają się przez czaszkę, by uwić sobie wygodne gniazdko w kłębowisku naszych myśli. „W cieniu" Harrison przypomina nam starą prawdę o niejednoznaczności świata, pokazując, jak wiele różnych odcieni może nieść w sobie nawet pozornie „zwykły" cień.

Historia stara jak świat, On - biznesmen w porsche - ma kryzys wieku średniego (chociaż tak naprawdę romanse miewał przez całe życie) i bezmyślnie związuje się z 21-letnią Natashą - córką swojego przyjaciela. Zgadnijcie, czy tatuś jest zadowolony. W chwili, gdy dziewczyna spodziewa się dziecka (a radość jej ojca osiąga apogeum), Todd postanawia odejść od swojej długoletniej partnerki Jodi. Odchodząc, stale podjudzany przez nienasyconą młodą partnerkę, planuje zabrać to, co do niego należy. Czyli praktycznie wszystko. No przesadziłabym, łaskawie pozwala, by Jodi zostawiła sobie meble. Do czego to może doprowadzić? W przypadku Jodi na pewno nie do otwartej walki.

To nie jest powieść o rozkładzie związku, studium powolnego wypalenia uczuć. Od momentu, w którym poznajemy bohaterów ich relacja jest już przegniła. Związek o którym mowa rozpadł się już dużo wcześniej, lata temu. Tak naprawdę to powieść o grze pozorów, udawaniu świetnego związku, nie tyle przed otoczeniem, ale przed samymi sobą - a stąd już tylko krok do tragedii. Ta historia opowiada też o niebezpieczeństwie, jakie niesie z sobą trwanie w cieniu i spychanie weń tego, co niewygodne. Prędzej czy później bańka musi pęknąć. Nie wiem, skąd się wzięły opinie o tym, że powieść dotyczy granic, które zdolni jesteśmy przekroczyć, gdy grozi nam utrata wysokiego statusu społecznego. W moim odczuciu zupełnie nie o to chodziło. Ale skoro każdy odnajduje w książce Harrison coś innego, to oznacza, że pobudza ona do refleksji i dyskusji, czyli mamy do czynienia po prostu z dobrze napisaną powieścią.


Recenzent: Alicya Oss

ASA Harrison

W cieniu

Tłumaczenie: Dorota Malina

Jak w ciągu kilku tygodni w wieloletnim związku można przejść od stabilizacji do morderstwa?

Nagroda „Guardiana” dla najlepszego thrillera psychologicznego.
Milion sprzedanych egzemplarzy.


Todd zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym, i najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten zmieni testament.

W cieniu to przenikliwa, psychologicznie wiarygodna analiza rozpadu związku i tego, do czego zdolny jest zwykły człowiek, który może stracić wszystko.