Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ten słynny kostium

Historia kostiumu

"Ten słynny kostium" jest książką godną polecenia. Przede wszystkim myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla dziewczyn, które interesują się modą. Dzięki niej można wzbogacić się o wiedzę na temat historii powstania kostiumu Jackie Kennedy. Jednak myślę także, że zainteresuje ona nie tylko takie osoby, ponieważ opowiada o losach Kate - krawcowej, która wzbudza w czytelnikach sympatię, jest osobą skromną i ambitną. Książka jest więc dobrą pozycją na wakacje, ponieważ czytanie jej to przyjemność.
Recenzent: Agnieszka Bieniek

N.M. Kelby

Ten słynny kostium

Tłumaczenie: Nina Dzierżawska

Powieść niczym kreacja haute couture – olśniewająca, elegancka, ponadczasowa

Bluzka miała zostać wykonana ze szczególnego rodzaju jedwabnej szarmezy. Tkanina była niezrównanie miękka, toteż trzeba było zszyć ją za pomocą czarów i nadziei. Kostium był niewiarygodnie delikatny i dekadencki. Wszystko w nim było luksusowe i zmysłowe – i na tym polegała jego tajemnica.
Kopia czy nie, uszycie czegoś takiego było niewyobrażalne. Cudownie niewyobrażalne.

~ * * * ~

Kate wiedziała, jakie zachwyty wzbudzi ten piękny strój, kiedy ubierze go Jackie Kennedy. Pierwsza Dama była ikoną stylu, każda kobieta chciała wyglądać tak jak ona.
Kate znała jej ubrania na pamięć. Każda pliska, każdy szew, każda haftka przechodziła przez jej ręce. To ona uszyła legendarny różowy kostium à la Chanel.

N.M. Kelby wyrafinowanym literackim ściegiem zszywa ze sobą losy dwóch kobiet – jednej stojącej w świetle reflektorów, drugiej wiecznie ukrytej za kulisami. Ukazuje od podszewki świat tworzącej się amerykańskiej mody, opisując sieć zmagania nowojorskiego butiku ChezNinon z europejską królową mody – Coco Chanel. Efektem jest powieść niczym kreacja hautecouture – olśniewająca, elegancka, ponadczasowa.