Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

W cieniu

Kiedy idealna kobieta staje się morderczynią?

Powieść "W cieniu" reklamowana jest jako doskonały thriller psychologiczny i światowy bestseller. Wszystko to ma zachęcić czytelnika uwielbiającego historie pełne napięcia. Streszczenie zawarte na odwrocie zachęca do zgłębienia psychiki głównej bohaterki, która postanawia zabić partnera. Czy było warto?

Powieść Harrison opowiada historię rozpadu długoletniego i z pozoru szczęśliwego związku. Śledzimy rozwój wydarzeń z perspektywy kobiety i mężczyzny, co uważam za zabieg interesujący. Jesteśmy zatem świadkami rozkładu pary, która zmaga się z rutyną, która od dłuższego czasu mąci ich szczęście.

Jodi, kobieta sukcesu i uznana terapeutka, ukrywa przed rodziną i znajomymi prawdziwe uczucia. Jej życie z Toddem wydaje się idealne. Oboje spełniają się zawodowo, mają przepiękne mieszkanie, wiernego psa Freuda i przyjaciół. Jodi, mimo intensywnej i wymagającej wyrzeczeń pracy, stara się dbać o partnera i spełniać jego zachcianki. Niestety, oboje cierpią w tym związku opartym jedynie na przywiązaniu.

Todd uważa Jodi za chodzący ideał, wspaniałą żonę i opiekunkę. Podziw do partnerki nie jest jednakże wystarczającym powodem, aby powstrzymać go przed zdradą. A nawet wieloma zdradami. Przystojny Todd łatwo podrywa kobiety i udowadnia sobie, że nadal jest ,,w obiegu". Jego ostatnią zdobyczą jest młodziutka i nieco kapryśna córka przyjaciela. Gdy dziewczyna oznajmia, że jest w ciąży i chce ślubu, świat Todda legnie w gruzach. Obawiający się gniewu dziewczyny, ulega jej zachciankom i opuszcza partnerkę.

W tej sytuacji Jodi musi poważnie zrewidować dotychczasowe myślenie o związku z Toddem. Jest skłonna wybaczyć mu kolejną zdradę, ale gdy ten odchodzi, Jodi zdaje sobie sprawę, że jej luksusowe życie ulegnie diametralnej zmianie. Cały majątek, który wraz z Toddem budowali przez wiele lat, ma przejść w ręce młodziutkiej narzeczonej i jej dziecka. W głowie Jodi zaczyna kiełkować szatański pomysł. Wspierana przez przyjaciółkę postanawia pozbyć się Todda, zanim majątek przejmie Natasha.

W tej powieści A.S.A. Harrison kładzie nacisk na przedstawienie skomplikowanej ludzkiej psychiki. Zgłębiamy zatem psychikę głównej bohaterki dzięki licznym retrospekcjom i fragmentom terapii jakiej poddała się w ramach studiów. Urywki z sesji psychologicznych ukazują skomplikowane relacje bohaterki z rodziną i prowadzą nas w głąb jej psychiki. Niektórym rozbudowany wątek psychologiczny bohaterów może wydawać się nużący. Dla mnie jest on bardzo wartościowy, gdyż interesuje mnie ta problematyka.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie. Zainteresowała mnie analiza psychologiczna postaci, ukazanie codziennych problemów w związku Jodi i Todda. Jednakże jeśli ktoś szuka kryminału, to nie znajdzie go w tej powieści. Jest to bowiem utwór bardziej psychologiczny niż trzymający w napięciu. Jest to dużym minusem, skoro obiecuje się czytelnikowi rozrywkę na światowym poziomie w ramach książkowego thrillera. Niemniej powieść Harrison uważam za interesującą i wartą przeczytania.


Recenzent: Anna Kaczmar

ASA Harrison

W cieniu

Tłumaczenie: Dorota Malina

Jak w ciągu kilku tygodni w wieloletnim związku można przejść od stabilizacji do morderstwa?

Nagroda „Guardiana” dla najlepszego thrillera psychologicznego.
Milion sprzedanych egzemplarzy.


Todd zostawia Jodi dla dużo młodszej kobiety. Dla Jodi oznacza to koniec życia, które dotąd prowadziła: pięknego domu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Jedynym, i najlepszym wyjściem z tej sytuacji wydaje się zamordowanie partnera, zanim ten zmieni testament.

W cieniu to przenikliwa, psychologicznie wiarygodna analiza rozpadu związku i tego, do czego zdolny jest zwykły człowiek, który może stracić wszystko.