Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Marzyciel

Między jawą a snem

Bardzo interesująca i oryginalna książka autora słynnej już "Pokuty". "Marzyciel" jest utrzymany w onirycznym klimacie i zdawać by się mogło, że w zwolnionym tempie. Kojarzy mi się nieco ze "Sklepami cynamonowymi" Schultza. Podobny sposób patrzenia na świat, powrót do czasów dzieciństwa, przemiany w zwierzęta...
"Marzyciel" to historia o 10-letnim Peterze, który nieustannie żyje w świecie marzeń. Potrafi przeistoczyć się w kota, uratować dom przed włamywaczem, zamienić się ciałem z niemowlęciem, stoczyć walkę z lalkami siostry. Każdy rozdział książki to nowa przygoda Petera. Trudno zauważyć, gdzie jest granica między jawą a marzeniem chłopca. Wszystko tu jest płynne, niezwykłe, rozmyte. Może z tego powodu, trudno stwierdzić, czy to książka dla dzieci, czy dorosłych. Zapewne dla jednych i drugich. Wydanie jest dodatkowo wzbogacone o niezwykłe surrealistyczne fotografie. Polecam, to doskonała książka, gdy chcemy powrócić do czasów naszego dzieciństwa lub po prostu... pomarzyć.

 


Recenzent: Kamila Tomczyk

Ian McEwan

Marzyciel

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik

Większość dorosłych jest przekonana, że dziesięcioletni Peter jest cichym i wycofanym dzieckiem, gdy tymczasem w wyobraźni przeżywa najniezwyklejsze przygody: zamienia się na ciała ze swoim kotem, walczy z ożywionymi lalkami, na chwilę staje się niemowlęciem lub dorosłym.
Książka jest zbiorem opowieści, niepokojących, surrealistycznych, zaskakujących metamorfoz, które rozgrywają się gdzieś na granicy jawy i snu, rodzą z głębokiej wrażliwości bohatera.
Proza McEwana jak zawsze mistrzowska: prosta, poetycka i przenikliwa, to czytelnicze przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydanie wzbogacone zostanie o niezwykłe, oniryczne fotografie.