Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wybrani

"Nie wszystko jest tym, na co wygląda, a ludzie nie zawsze są tymi, za których się podają."

Nowa szkoła i pierwszy dzień nauki to bardzo stresujące przeżycia. Nigdy nie wiadomo, jak zostanie się odebranym przez rówieśników, jakie zasady i przyzwyczajenia panują wśród pedagogów i jak odnaleźć się w nowym miejscu. Potrzeba czasu na to, by się zaaklimatyzować, poznać nowych ludzi i przystosować do świeżego otoczenia. Jeszcze trudniej mają osoby mieszkające w internacie - cały swój dzień spędza się w tym samym budynku i wśród tych samych osób, bez możliwości szybkiego powrotu do domu, i zaszycia się w swoich czterech ścianach. Po jakimś czasie można się jednak przyzwyczaić i polubić nowy tryb życia. Jednak co, jeśli okazuje się, że szkole grozi niebezpieczeństwo? Kiedy już człowiek zaprzyjaźni się z kilkoma osobami, zaakceptuje wszelkie niedogodności szkoły i naprawdę ją polubi, często pojawiają się niechciane problemy. Czy warto z nimi walczyć i narażać własne życie dla dobra innych?

 

AllieS heridan to zbuntowana nastolatka, która przysparza swoim rodzicom mnóstwo kłopotów. Chętnie pakuje się w tarapaty i łamie wszelkie zasady, jednak jej zachowanie to jedynie chęć zamaskowania ogromnego bólu po stracie brata. Kiedy po raz kolejny zostaje aresztowana, jej rodzice postanawiają przenieść ją do nowej szkoły - tym razem z internatem i oddalonej o spory kawał drogi - do Akademii Cimmerii. Dziewczyna jest załamana i nie wyobraża sobie funkcjonowania w miejscu, w którym panują dość rygorystyczne zasady. Kiedy przekracza bramę prowadzącą do szkoły, widzi wielki, stary budynek, nie robiący zbyt przyjaznego wrażenia. Już pierwszego dnia Allie dostrzega, że różni się od swoich rówieśników - uczniowie Cimmerii to bogata i wyjątkowo zdolna młodzież, żaden z nich nie znalazł się tam z czystego przypadku. W internacie panują ustalone reguły, a nieprzestrzeganie ich grozi karą. Ale jak Allie ma nagle zmienić swoje dawne przyzwyczajenia? Mocny makijaż zastąpić lekkim podkreśleniem urody, nałożyć elegancki mundurek zamiast wyrazistego stroju i przede wszystkim ujarzmić swoją buntowniczą naturę i nie pakować się w kłopoty? Czeka ją mnóstwo niespodzianek, zagadek i trudnych wyborów, choćby i w miłości.

 

Szkoły z internatem to jedno z moich ulubionych miejsc akcji w książkach. Uwielbiam poznawać panujące w nich zwyczaje, wyobrażać sobie każdą z sal, przemieszczać się wraz z bohaterami po wszystkich zakamarkach budynku. Dość często szkoły w powieściach młodzieżowych sprawiają wrażenie klimatycznych i mrocznych, skrywających mnóstwo nie zawsze przyjemnych tajemnic. Akademia Cimmeria jest właśnie takim miejscem. To wielki, stary budynek położony na odludziu i otoczony gęstym, ciemnym lasem. Szkoła ta stanowi wielką zagadkę. Mało kto wie o jej istnieniu, a zostają do niej przyjmowani wyłącznie Wybrani. To miejsce z niesamowitym klimatem, pięknymi wnętrzami i mnóstwem nieodkrytych zakamarków. Bardzo zaintrygowała mnie Nocna szkoła, czyli specjalne zajęcia dla konkretnej grupy uczniów. Jak na razie, przedstawiona została w bardzo tajemniczy i ogólny sposób, bez konkretnego wyjaśnienia i większej ilości szczegółów, dlatego niecierpl iwie czekam na drugi tom i możliwość dokładniejszego poznania tematu.

 

Ciekawi i barwni bohaterowie - szczególnie obsada męska. Carter podbił moje serce od samego początku. Wysoki brunet o orzechowych oczach i przekornej naturze, który przez swoją niedostępność jest niesamowicie uroczy! Sylvain mniej przypadł mi do gustu. Nie potrafiłam go do końca rozszyfrować i odkryć po czyjej stoi stronie, dlatego nie zapałałam do niego większą sympatią. Allie to postać, która w trakcie rozwijania się fabuły przeszła ogromną przemianę. Z początku była bardzo cierpiącą i zranioną dziewczyną, która z wszelkich sił starała zamaskować swój ból, ukrywając się pod skorupą buntowniczki i niezależnej dziewczyny, której na niczym nie zależy. Po przybyciu do Cimmerii zaczęła się zmieniać. Nie chciała zgrywać przed nowymi przyjaciółmi kogoś zupełnie innego, dlatego odkryła swoją nieśmiałą i wrażliwą naturę. Kreacja bohaterów wypadła bardzo pozytywnie - nie są płascy ani zbyt przerysowani, każdy z nich m a wady i zalety.

 

Absolutnym zaskoczeniem był dla mnie brak jakichkolwiek paranormalnych motywów. Nie znajdziemy tutaj wampirów, wilkołaków, wróżek, elfów i innych fantastycznych postaci. „Wybrani" to świetny młodzieżowy thriller z elementami zawirowań politycznych. Może nie każdego przekona taka fabuła, jednak mnie absolutnie oczarowała. Historia jest świeża, oryginalna i na tyle realna, by mogła zdarzyć się naprawdę. Z początku akcja mknie dość wolno, jednak stopniowo wzrasta jej natężenie i dzieje się tak wiele, że choćby chwilowe odłożenie książki na bok wydaje się wręcz niemożliwe. Autorka bardzo dobrze radzi sobie z budowaniem napięcia i trzymaniem czytelnika w niepewności. „Wybrani" to powieść, która gwarantuje mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że to jedna z najlepszych książek młodzieżowych, jakie kiedykolwiek czytałam. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Cudowna!


Recenzent: Angelika Paterak

C.J. Daugherty

Wybrani

Tłumaczenie: Martyna Bielik

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?
Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?

Wybrani to pierwsza część bestsellerowej sagi. Książka jest skazana na sukces, przepis na niego doskonale zna brytyjska redaktorka „Wybranych”, która odkryła również Stephenie Meyer (autorkę kultowego „Zmierzchu”). Dotychczas prawa do wydania „Wybranych” zostały sprzedane do 18 krajów.

Zasmakuj w klimacie Nocnej Szkoły! Nie przegap premiery kubka! Zapisz się na "Powiadom mnie" już dzisiaj!