Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wyznania zakonnicy

Opowieść o walce ze słabościami

Nakładem wydawnictwa „Znak" ukazała się autobiografia powszechnie znanej na Zachodzie siostry Emmanuelle - nazywanej Matką Teresą Kairu, pt. „Wyznania zakonnicy". Wbrew pozorom nie jest to kolejne łzawe opowiadanie o sielskim życiu w zakonie, ale pełna energii i wręcz naturalistyczna powieść o walce ze swoimi słabościami.


Siostra Emmanuelle była totalnym zaprzeczeniem stereotypu zakonnicy - z jednej strony rozmodlona, stojąca blisko Chrystusa, a z drugiej krnąbrna, uparta, walcząca z przełożonymi i własnymi słabościami. Chociaż można się momentami nie zgadzać z postępowymi poglądami zakonnicy, oburzać się uzewnętrznianiem najintymniejszych słabości, to nie można autorce odmówić szczerości. Ta swoista spowiedź spisywana przez 20 ostatnich lat życia odsłania czytelnikom jakże prostą, chociaż zapomnianą prawdę, że również siostry zakonne nie są wolne od słabości i pokus, jednak jeśli budują swoje życie na Chrystusie, to są w stanie pokonać wszelkie przeciwności. Właśnie dlatego warto przeczytać tę książkę, gdyż każdy może w niej odnaleźć kawałek własnego życia.

 


Recenzent: Karol Świergosz

Emmanuelle Soeur

Wyznania zakonnicy

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka

Szczere wyznania „Matki Teresy Kairu” Wyznania zakonnicy to książka, która mogła ukazać się dopiero po śmierci niezwykle popularnej siostry Emmanuelle. Szokująco szczera, momentami wstrząsająca, ale również pouczająca i piękna spowiedź była spisywana przez ostatnich trzydzieści lat życia siostry.Siostra Emmanuelle w Wyznaniach... odtwarza swoje wyjątkowo burzliwe życie, nie kryjąc żadnych trosk, słabości ani najbardziej intymnych walk wewnętrznych. W czasach, gdy zakonnice głęboko brały sobie do serca śluby posłuszeństwa, ona łamała wszystkie zakonne schematy: potrafiła zakląć, kiedy była taka potrzeba i porządnie kłóciła się z przełożonymi.
Zbuntowana i żywiołowa, zaskakiwała wszystkich szalonymi pomysłami i uporem w dążeniu do ich realizacji. Miała 62 lata, gdy spełniło się jej największe marzenie: opuściła mury klasztoru i zamieszkała wśród ubogich na przedmieściach Kairu, w miejscu, do którego nie miała odwagi zaglądać policja. „Wyobraźcie sobie uliczkę tak zawaloną śmieciami, że nie ma gdzie postawić nogi, mieszkania w starych, podziurawionych kontenerach, czarne świnie, dzikie psy, wielkie i tłuste szczury, roje much i w samym środku tego śmietniska stado dzieci (...)”. To miejsce stało się jej domem. Zbudowała tam klinikę położniczą, przytułek dla starców a nawet fabrykę kompostu. Wyznania... siostry Emmanuelle to fascynująca podróż przez życie niezwykłej stulatki, która nieustannie zmagała się ze swoimi słabościami, a jednocześnie poświęciła siebie w służbie innym. 
      Świadkowie: niepokorni, uparci, święci!Znamy ich dzieła, teraz możemy poznać ich życie.  Dotychczas w serii Świadkowie ukazała się: Matka Teresa z Kalkuty, „Pójdź, bądź moim światłem”. Prywatne pisma ”Świętej z Kalkuty”  Wkrótce:Paweł Zuchniewicz, Jan Paweł II, „Będę szedł naprzód” Shirley du Boulay, Marianne Rankin, Okno nadziei. Cicely Saunders - założycielka ruchu hospicyjnegoBinka Le Breton, Najwspanialszy dar. Pełne odwagi życie i męczeństwo siostry Dorothy StangJim Forest, Będziemy sądzeni z miłości. Biografia Dorothy Day