Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Cichociemni. 
Elita polskiej dywersji

Ośmiu wspaniałych

Cichociemni: najlepsi z najlepszych, pierwsi polscy komandosi, wyszkoleni w drugowojennej Anglii. 344 z nich zrzucono nocą do okupowanej przez Niemców Polski, o ośmiu pisze w obszernym eseju K. Śledziński.


Nie tematyka książki jest pionierska, a jej forma. Autor znalazł patent na przełamanie nudy nierzadko panoszącej się w publikacjach naukowych: odszedł od podręcznikowego wykładu historii. W zamian proponuje barwną, działającą na wyobraźnię narrację, przeplataną porcjami faktografii; momentami wciągającą powieść akcji, momentami gawędę specjalisty.


Solidna wiedza, atrakcyjny sposób podania treści z pewnością zjednają pisarzowi sympatyków, zapewne też bohaterom jego książki: „Ponuremu" i innym spadochroniarzom skaczącym do ojczyzny z dewizą „Wywalcz Jej wolność lub zgiń".


Recenzent: Solecki Mariusz

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii!
Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”
Doskonale wyszkoleni, bezgranicznie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali. Poddani morderczemu szkoleniu, przygotowywali się, aby w pojedynkę zmienić bieg historii.
Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski, podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce.
Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach.