Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kacper Śledziński

Cichociemni. Elita polskiej dywersji

Było ich 300. Najlepiej wyszkoleni sabotażyści w historii!
Byli gotowi poświęcić wszystko w dla idei „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!”
Doskonale wyszkoleni, bezgranicznie odważni, desperacko zdeterminowani, bezkompromisowi. Najlepsi z najlepszych - starannie wyselekcjonowani spośród tysięcy kandydatów. Musieli porzucić wszystko, zapomnieć, kim byli, bez słowa opuścić kobiety, które kochali. Poddani morderczemu szkoleniu, przygotowywali się, aby w pojedynkę zmienić bieg historii.
Zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski, podejmowali samobójcze misje. Nieliczni, którzy przeżyli, trafili po wojnie do piekła komunistycznych więzień. Jednak nigdy się nie poddali. Do końca marzyli o wolnej Polsce.
Prawdziwe losy polskich bohaterów, przy których bledną historie o amerykańskich komandosach.

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 440

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2012-10-01

ISBN: 978-83-240-8747-1

Materiały o książce

Wygraj skok ze spadochronem!

Ciekawostki historyczne

„Szukasz śmierci, wstąp na chwilę” – taki napis witał oficerów zmierzających do Largo House pod Leven w Szkocji, ośrodka szkolącego od czerwca 1941 roku Cichociemnych. Chcecie poznać tajemnice ich morderczego treningu? („Jak trenowali Cichociemni?”). Zobacz więcej >>>

Ciekawostki historyczne

1 września 1943 r. w okupowanej Polsce był niezwykle smutnym dniem. Mijała właśnie czwarta rocznica rozpoczęcia wojny, której końca ciągle nie było widać. Jednak w Końskich mało kto rozpaczał. Wręcz przeciwnie! Ludzi rozpierało radosne podekscytowanie. Powodem była nocna akcja Armii Krajowej („Trzydziestu na jednego! Spektakularna akcja Armii Krajowej”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Wiele akcji przeprowadzonych przez żołnierzy Armii Krajowej to gotowe scenariusze na świetny film sensacyjny. Do najbardziej spektakularnych spośród nich bez wątpienia należy zaliczyć odbicie kapitana Alfreda Paczkowskiego „Wani” z pińskiego Gestapo („Odbicie „Wani”. Akcja AK niczym z filmu sensacyjnego”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Ośmiu wspaniałych
40 29
Cichociemni: najlepsi z najlepszych, pierwsi polscy komandosi, wyszkoleni w drugowojennej Anglii. 344 z nich zrzucono nocą do okupowanej przez Niemców Polski, o ośmiu pisze w obszernym eseju K. Śledziński.
>>> czytaj więcej
Najlepsza z książek
91 68
„Cichociemni. Elita polskiej dywersji" to książka godna polecenia każdemu, kto interesuje się II wojną światową, a szczególnie aspektem Polski pod okupacja hitlerowską. Książka świetnie napisana, bardzo dobrze pokazuje społeczeństwo Polskie tamtego okresu, które mimo niebezpieczeństwa, bardzo chętnie i ofiarnie uczestniczyło w akcjach Cichociemnych. Na marginesie trzeba dodać, że niektóre z nich były samobójcze - tym większy szacunek dla nich. Polecam.
>>> czytaj więcej
W walce u boku Cichociemnych
138 81
Po świetnej „Czarnej Kawalerii" Kacper Śledziński w swojej nowej książce „Cichociemni. Elita polskiej dywersji" zabiera nas w kolejną fascynującą podróż w przeszłość. Dopracowana graficznie okładka - wschód słońca i wizerunek legendarnego majora Jana Piwnika - „Ponurego", a ponad tym motto cichociemnych „Wywalcz Polsce wolność, lub zgiń". Wszystko jasne: zapoznamy się z historią formacji znanej jako „Cichociemni" - o agentach szkolonych w Wielkiej Brytanii dzięki współpracy Rządu RP i brytyjskiej Special Operations Executive dla organizacji i wsparcia skutecznej walki dywersyjnej na terenie okupowanej Polski. I bez wątpienia jest to książka o Cichociemnych. Ale jak napisana!
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.