Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mroczny zakątek

Poruszająca, mroczna historia...

"Mroczny zakątek" to pozycja, która niesamowicie mnie poruszyła. Opowiada o rodzinie, mieszkającej w małym ponurym miasteczku, borykającej się z wieloma problemami dnia codziennego (dorastające dzieci, alkohol, brak wzajemnego zrozumienia, problemy finansowe). Pewnej nocy wydarzył się tam ciąg makabrycznych zdarzeń, które mrożą krew w żyłach..
Historia wzbudziła we mnie sprzeczne emocje: z jednej strony ogromną ciekawość, zachłanność w odkryciu mordercy, z drugiej niechęć, wstręt, powolna próba zrozumienia głównej bohaterki- Libby Day. Akcja powieści jest wartka, możemy śledzić kilka wątków, które swobodnie przeplatają się z czasem teraźniejszym i przeszłym między punktem widzenia różnych bohaterów. Z początku pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia, łączą się w jedną, spójną całość i prowadzą do zaskakującego zakończenia. Powieść przypomina pajęczą sieć misternie tkaną, w której żadna nitka nie jest przypadkowa.
Na pochwałę zdecydowanie zasługuje niebanalna, wyrazista narracja. Ponury, gęsty, przytłaczający klimat stanowił idealne tło dla przedstawionej historii.
Muszę przyznać jednak, że zakończenie trochę mnie rozczarowało. Spodziewałam się czegoś bardziej wymyślnego. Mimo wszystko jestem zadowolona, że mogłam zagłębić się w tę lekturę i poświęcić jej kilka wieczorów. Jest to pozycja warta uwagi, szczególnie dla osób lubiących mroczne kryminały, przesiąknięte złem do szpiku kości.
Recenzent: Ewelina Wojciechowska

Gillian Flynn

Mroczny zakątek

Tłumaczenie: Mateusz Borowski

Co naprawdę wydarzyło sie tej nocy, kiedy zamordowano matkę i dwie starsze siostry Libby Day?

Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie.

Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?

Gillian Flynn jest światowym fenomenem wydawniczym. Jej ostatnia powieść, „Zaginiona dziewczyna”, sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy i zapoczątkowała modę na thrillery psychologiczne -podobną do tej na kryminały skandynawskie po publikacji trylogii „Millenium”.

Jej debiutancka powieść „Ostre przedmioty”, jako pierwsza w historii, zdobyła dwie Dagger Award. „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher’s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Timesa” i „Chicago Tribune”. Tej jesieni w kinach pojawią się ekranizacje dwóch jej powieści: „Zaginionej dziewczyny” w reżyserii Davida Finchera i „Mrocznego zakątka” z Charlize Theron w roli głównej.