Recenzja w Kulturatka.pl
Lektura Piotra Milewskiego przybliża nam spektrum miejsc, cech i faktów dotyczących Japonii, jaką napotkał podczas swych podroży, które różnił od siebie okres trzech lat. Od świątyń buddyjskich, klasztorów, chramów i miejsc kultu shinto, po najbardziej zatłoczone ulice Kioto i maleńkie mieszkania, w jakich najczęściej zamieszkują Tokijczycy. Dowiadujemy się z niej na przykład, czym tak naprawdę jest sake oraz jak wygląda japońskie Święto Zmarłych. (...)Jest to lektura magnetyzująca i fascynująca, pozwalająca poczuć klimat Japonii i jej dobitną różnorodność wewnętrzną.
Całość recenzji tutaj:
http://kulturatka.pl/?p=58698
Recenzent: Kulturatka.pl
Autor bestsellerowej "Transsyberyjskiej"
"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało."
Nicolas Bouvier
Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie tsuyu, co znaczy – śliwkowy deszcz. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?
Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem.
Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.
"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.
"Dzienniki japońskie" otrzymały Nagrodę Magellana przyznawaną przez redakcję Magazynu Literackiego "Książki" dla najlepszej książki podróżniczej 2015 r.
Książka była także nominowana do Nagrody Travelery National Geographic.