Rozważania o bohaterze
Bardzo cenię autora, jest oryginalny, daje do myślenia (patrz zwłaszcza: Elizabeth Costello), natomiast w tym przypadku poszedł za daleko w intrygowaniu tytułem.Nie widzę związku między chłopcem Dawidem, a Jezusem w dzieciństwie, a wiemy o nim bardzo mało. Może imię nasuwa skojarzenie (z rodu Davida) i kwestia przybranego ojcostwa. W książce o wiele ciekawsza jest sprawa realizacji kolejnej utopii społecznej - po praniu mózgów ludzie, pozbawieni prawie pragnień, potrzeb i agresji tworzą społeczeństwo "nowych ludzi". Nie o to chodziło w chrześcijaństwie, choć podobne cechy miały może pierwsze wspólnoty. Co ten "Jezus" miałby robić w takim "nowym", sprawiedliwym społeczeństwie? Dawid jest odmienny, ale czy jest wzorcem? Jest buntownikiem, a prawdziwy Jezus stał się nim (głosząc nową naukę) jako dorosły, gdy zrozumiał i przyjął swoje powołanie.
Może trzeba poznać interpretację autora, bez tego się gubię i nie docenia m.
Recenzent: Barbara Wizimirska
Pierwsze kroki w świecie bez Boga
Niespodziewane spotkanie pięcioletniego chłopca, mężczyzny i kobiety. Początek nowego życia, nowej tożsamości, nowej opowieści. David – chłopiec o nieskrępowanej wyobraźni – staje się dla Simona i Ines centrum świata. Zrobią dla jego dobra wszystko, wyruszą nawet w kolejną podróż w nieznane.
„Nie mam wspomnień. Ale obrazy wciąż istnieją, cienie obrazów. Nie umiem wyjaśnić, jak to się dzieje. Istnieje coś głębszego, co nazywam pamięcią posiadania pamięci” – "Dzieciństwo Jezusa" jest jak sonda zapuszczana w głąb tego, co w człowieku nienazwane i nierozpoznane.
J.M. Coetzee – południowoafrykański pisarz, noblista (2003), dwukrotny laureat Nagrody Bookera. Wybitny wizjoner literatury współczesnej, autor takich bestsellerowych arcydzieł jak "Hańba", "Czekając na barbarzyńców", "Wiek żelaza". Kontynuację "Dzieciństwa Jezusa" stanowią nominowane w 2016 roku do Nagrody Bookera "Lata szkolne Jezusa".