Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wampir z Zagłębia

Świetne dziennikarskie śledztwo

W latach 1964-1970 znaleziono ciała 14 kobiet, które zginęły po uderzeniu tępym narzędziem. Część z zabójstw sugerowała motyw seksualny. Kilku kobietom udało się przeżyć. Sprawa Wampira z Zagłębia była jedną z najgłośniejszych w całym PRL. Do jego schwytania przydzielono ponad trzy tysiące funkcjonariuszy MO. Powstała specjalna grupa operacyjna pod kryptonimem ,,Anna" złożona z najlepszych śledczych. W czasie trwającego siedem lat śledztwa skorzystano z pomocy specjalistów z zakresu psychologii, psychiatrii, wiktymologii, medycyny sądowej i kryminalistyki. O pomoc zwrócono się nawet do słynnego Jamesa Brussella, który dzięki sporządzeniu profilu psychologicznego, przyczynił się do schwytania Szalonego Bombiarza grasującego w USA. Z podanych ponad 450 cech wyodrębniono podejrzanego. Był nim Zdzisław Marchwicki posiadający 36 cech wspólnych.

Najnowsza książka Przemysława Semczuka dotyczy kulisów śledztwa i późniejszego procesu Marchwickiego i jego krewnych (braci, siostry i siostrzeńca). Autor dociera do świadków tej sprawy, wyciąga na światło dzienne zapomniane akta znajdujące się w IPN. Wskazuje ogromne zainteresowanie Wampirem i jego procesem, który musiał odbyć się w sali widowiskowej Domu Kultury przy Zakładach Cynkowych ,,Silesia" w Siemianowicach. Ważne krajowe i lokalne czasopisma publikowały relacje ze śledztwa i z procesu, w tym fragmenty oświadczeń świadków jeszcze przed ich wystąpieniem przed sędziami.

Autor dokładnie analizuje każdy aspekt dochodzenia i nieraz krytycznie komentuje działania MO. Z dziennikarską precyzją wskazuje manipulacje, jakich dopuścili się śledczy oraz kontrowersje związane z patologiczną rodziną Marchwickiego. W aneksie zamieścił dodatkowe dokumenty, w służbowe notatki i fragmenty przesłuchań podejrzanego.

Dzięki ogromnemu trudowi autora w zebraniu odpowiednich dokumentów, czytelnik otrzymuje kompendium wiedzy o Wampirze z Zagłębia, jego ofiarach i ludziach, którzy doprowadzili do skazania go na karę śmierci. W ten sposób jest w stanie odpowiedzieć na pytania typu: Czy Marchwicki był człowiekiem o dwóch twarzach - katem i ofiarą? Czy prowadzone śledztwo i proces były największym osiągnięciem organów ścigania, czy największą mistyfikacją?
Książkę „Wampir z Zagłębia" polecam każdemu miłośnikowi dogłębnych opracowań dotyczących spraw kryminalnych. Z dziennikarskiego śledztwa wypływa klimat rodem z sali sądowej. Autor doskonale porządkuje wiedzę o sprawie Marchwickiego i po kroku przedstawia ją zaciekawionemu czytelnikowi. Bez książki Semczuka nie jest możliwe dogłębne poznanie Wampira i jego zbrodniczej działalności.


Recenzent: Anna Kaczmar

Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości? Prawdziwa historia polowania na seryjnego mordercę.

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego
przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego.

KATARZYNA BONDA


Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca.
ARTUR GÓRSKI, AUTOR BESTSELLEROWYCH ROZMÓW Z MASĄ



To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.

Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

Przemysław Semczuk, autor Czarnej wołgi. Kryminalnej historii PRL, dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki.


Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie.