Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wampir z Zagłębia

Przemysław Semczuk

Wampir z Zagłębia

Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości? Prawdziwa historia polowania na seryjnego mordercę.

Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego
przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego.

KATARZYNA BONDA


Książka Semczuka ponownie obudziła moje wątpliwości, czy na pewno zgładzono prawdziwego Wampira. Niepokojąca, mroczna, a przede wszystkim – ważna i fascynująca.
ARTUR GÓRSKI, AUTOR BESTSELLEROWYCH ROZMÓW Z MASĄ



To było najtrudniejsze śledztwo w historii polskich organów ścigania. Wampir z Zagłębia przez siedem lat terroryzował społeczeństwo. W polowaniu na mordercę kobiet brało udział trzy tysiące funkcjonariuszy, podejrzanych było 23 tysiące mężczyzn. Gdy za głowę wampira wyznaczono nagrodę miliona złotych, służby zalała fala donosów na krewnych, sąsiadów i kolegów z pracy.

Proces Zdzisława Marchwickiego, domniemanego wampira, elektryzował całą Polskę. W lipcu 1975 roku skazano go na śmierć. Szybko pojawiły się jednak pogłoski, że powieszono nie tego człowieka.

Czy ręka sprawiedliwości dosięgła prawdziwego Wampira z Zagłębia? Komu zależało, by skazać Marchwickiego? Jaką rolę w całej układance odegrał Edward Gierek, którego bratanica była ofiarą mordercy?

Przemysław Semczuk, autor Czarnej wołgi. Kryminalnej historii PRL, dociera do ostatnich świadków tej sprawy, odkrywa nieznane dokumenty IPN i wyjaśnia jedną z największych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki.


Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta zajmujący się głównie historią PRL. Publikował na łamach tygodników „Newsweek” i „Wprost”, obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wysokie Obcasy Extra”. Autor książek Czarna wołga. Kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Zatajone katastrofy PRL oraz Magiczne dwudziestolecie.

Oprawa miękka

Format: 140x205mm

Liczba stron: 384

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-01-11

ISBN: 978-83-240-4095-7

Przeczytaj także

Przemysław Semczuk nagrodzony!
Przemysław Semczuk otrzymał Kryształową Kartę Polskiego Reportażu - Nagrodą Prezydenta Lublina. Reporter został uhonorowany za książkę „Wampir z Zagłębia". Laureat otrzyma też 13 tys. zł.
>>> czytaj więcej
Złote Lwy dla filmu o Beksińskich!
„Ostatnia rodzina", film o rodzinie Beksińskich, królował podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni!
>>> czytaj więcej
"Książkowe" filmy na festiwalu w Gdyni
Podczas rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Filmowego w Gdyni w głównym konkursie zostaną zaprezentowane cztery filmy związane z wydanymi przez nas książkami.
>>> czytaj więcej
Najdłuższe śledztwo wrocławskiej bezpieki - zapraszamy na wykład
We wtorek 31 maja zapraszamy na wykład otwarty Przemysława Semczuka zatytułowany „K-44. Najdłuższe śledztwo wrocławskiej bezpieki".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Przemysławem Semczukiem w Toruniu
W czwartek 28 stycznia Przemysław Semczuk, autor „Wampira z Zagłębia", spotka się z czytelnikami w Toruniu.
>>> czytaj więcej
O Wampirze z Zagłębia w krakowskim Muzeum PRL
Muzeum PRL-u i wydawnictwo Znak zapraszają w poniedziałek 25 stycznia o godz. 18 na spotkanie z Przemysławem Semczukiem, autorem książki "Wampir z Zagłębia".
>>> czytaj więcej
O Wampirze z Zagłębia w Katowicach
W czwartek 21 stycznia zapraszamy do Katowic na spotkanie z Przemysławem Semczukiem, autorem „Wampira z Zagłębia".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Przemysławem Semczukiem
W środę 13 stycznia zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Semczukiem, który opowie o swojej najnowszej książce „Wampir z Zagłębia".
>>> czytaj więcej
Żeby w styczniu się nie nudzić!
Styczniowe wieczory są długie i ponure. Idealnie się nadają, aby poświęcić je na dobrą lekturę. A tej zimy jest co czytać!
>>> czytaj więcej
Największa mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwości?
To była największa sprawa, z jaką mieli do czynienia polscy śledczy i prawnicy. 7 lat pościgu. 14 zamordowanych kobiet. 23 000 podejrzanych mężczyzn. 1 000 000 zł nagrody za głowę sprawcy.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Świetne dziennikarskie śledztwo
2 0
W latach 1964-1970 znaleziono ciała 14 kobiet, które zginęły po uderzeniu tępym narzędziem. Część z zabójstw sugerowała motyw seksualny. Kilku kobietom udało się przeżyć. Sprawa Wampira z Zagłębia była jedną z najgłośniejszych w całym PRL.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.