Z dystansem o dzieciństwie
Dzieciństwo dla każdego jest powodem do nostalgicznych rozmyślań, ale nie każdy ma do niego tyle dystansu, by obnażyć też jego okrutne strony. Słowik ma nie tylko dystans, ale też wybitną umiejętność dosadnego opisywania własnych wspomnień, które pokrywają się z doświadczeniami wielu z nas. Godna uwagi.Recenzent: Daniel Martyniuk
Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość
Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.
Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy.
Doppelganger. Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość. Ucho, które wsłuchuje się w pulsujący rytm miejskich legend. Ręka, która kreśli opowieść jak nikt przed nią.