Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Dominika Słowik

Atlas: Doppelganger

Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.
Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Doppelganger. Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość. Ucho, które wsłuchuje się w pulsujący rytm miejskich legend. Ręka, która kreśli opowieść jak nikt przed nią.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 140x205

Liczba stron: 352

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-03-02

ISBN: 978-83-240-3389-8

Przeczytaj także

Adaptacja „Zimowli” na deskach Teatru Słowackiego!
Na podstawie bestsellerowej, nagrodzonej Paszportem „Polityki" powieści Dominiki Słowik, we współpracy z pisarką powstał spektakl w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.
>>> czytaj więcej
Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego
Zapraszamy do Szczebrzeszyna na spotkanie z Dominiką Słowik i Wojciechem Bonowiczem!
>>> czytaj więcej
Dominika Słowik laureatką Paszportów POLITYKI
Paszport Polityki w kategorii literatura otrzymała Dominika Słowik za książkę „Zimowla". Jury uhonorowało ją za „wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce - »kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość«".
>>> czytaj więcej
"Zimowla" nominowana do nagrody Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Literatura!
Z radością informujemy, że „Zimowla" Dominiki Słowik otrzymała nominację do nagrody Odkrycie Empiku 2019 w kategorii Literatura!
>>> czytaj więcej
Dominika Słowik z nominacją do Paszportu Polityki
Dominika Słowik, nasza autorka, otrzymała nominację do Paszportów POLITYKI za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści „Zimowla"!
>>> czytaj więcej
Warsztaty pisarskie z Dominiką Słowik
Miasto Literatury UNESCO zaprasza na trzy warsztaty pisania związane z projektem O-KAZ Literatura o Kazimierzu.
>>> czytaj więcej
„Atlas: Doppelganger" Dominiki Słowik nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia!
„Atlas: Doppelganger" to debiut Dominiki Słowik. W jej książce to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża w metafizyczne i fantastyczne.
>>> czytaj więcej
Trzy książki Znaku w zestawieniu GW
„Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 25 książek, bez których nie wyobraża sobie 2015 roku. Wśród nich są trzy książki wydane przez Znak!
>>> czytaj więcej
Festiwale literackie z Dominiką Słowik
Autorka świetnie przyjętej przez krytyków książki Atlas: Doppelganger już 7 maja pojawi się w Krakowie.
>>> czytaj więcej
Krytycy zachwyceni debiutem Dominiki Słowik
„Książka - objawienie!" - tak o powieści Atlas. Doppelganger pisze Zdzisław Pietrasik w tygodniku "Polityka". Zobacz inne opinie.
>>> czytaj więcej
Dominika Słowik w TVP Kultura
Czy debiutancka powieść Atlas: Doppelganger zostanie wydarzeniem tygodnia?
>>> czytaj więcej
Galeria: Atlas Doppelganger
Zobacz książkę, którą polecają m.in.: Paweł Huelle i Jarosław Czechowicz. Premiera debiutanckiej powieści Dominiki Słowik już w marcu.
>>> czytaj więcej
Długie kolejki po autografy
Podczas Big Book Festival sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Paweł Huelle

Cóż może być porywającego w postsocjalistycznych blokowiskach? Pomiędzy którymi – na czarnych hałdach – zjeżdżają na tornistrach dzieciaki? Nic – zdawałoby się – zgoła nic. Pospolitość skrzecząca do bólu, banalizm obserwacji socjologicznych, typowość do zdechu. Dominika Słowik wyczarowuje z tego – siłą swojego talentu – epikę niezwykłą, pełną czystej magii, urody, niezwykłości. Od wielu lat czekaliśmy na taki debiut.

Karolina Sulej, Wysokie Obcasy

Debiutantka Dominika Słowik jest ode mnie młodsza o trzy lata, myślę jednak, że jej opowieść jest nasza wspólna – dzieci drugiej połowy lat 80., które dorastały w psychodelicznym krajobrazie polskiej transformacji, kiedy na świątecznym stole obok wódki królowała cola, dresiarze zakochiwali się w wielbicielkach solarium z pasemkami jak droga szybkiego ruchu, w spożywczaku wypatrywało się czipsów, a w maju śledziło defilady dziewcząt w komunijnych sukienkach, drepczące wśród szarości bloków. Tak – wpadam w pretensjonalny ton, bo Dominice udało się opisać obrazy, przedmioty, odkopać słowa, które moim zdaniem budują mitologię lat 90. To takie moje magdalenki.

Sylwia Chutnik, Wysokie Obcasy

Bardzo smaczne.

Zdzisław Pietrasik, Polityka

Książka – objawienie! I książka do czytania.

Michał Chaciński, Tygodnik Kulturalny TVP Kultura

Wygląda na to, żeśmy się w tej książce zakochali.

Jacek Wakar, Dwójka Polskie Radio

Nieprawdopodobny jest język tej opowieści.

Leszek Bugajski, Newsweek

Debiutująca autorka bawi się tworzona przez siebie opowieścią, a czytelnikowi nie przeszkadza to, że pod koniec narratorka gubi się w labiryncie fabuły i nie za bardzo wie, jaką puentą zamknąć rozpędzona przez siebie opowieść. Radość opowiadania i manifestacja wyzwolonej wyobraźni. Na dyscyplinę przyjdzie czas.

Recenzje

Z dystansem o dzieciństwie
21 18
Dzieciństwo dla każdego jest powodem do nostalgicznych rozmyślań, ale nie każdy ma do niego tyle dystansu, by obnażyć też jego okrutne strony. Słowik ma nie tylko dystans, ale też wybitną umiejętność dosadnego opisywania własnych wspomnień, które pokrywają się z doświadczeniami wielu z nas.
>>> czytaj więcej
Broni się sama
21 22
Może porównania do Schulza i Marqueza rzeczywiście nie są zbyt trafne, ale po co porównywać Słowik do kogoś, skoro ona sama by się obroniła swoją książką. Dzieciństwo arkadyjskie, choć niepozbawione przykrych spostrzeżeń.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.