Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.11.2016

Warsztaty pisarskie z Dominiką Słowik

Miasto Literatury UNESCO zaprasza na trzy warsztaty pisania związane z projektem O-KAZ Literatura o Kazimierzu. Trzech pisarzy napisało swoje literackie portrety Kazimierza i teraz poprowadzi warsztaty, żebyście wy też mogli sportretować tą niezwykłą dzielnicę Krakowa, ale nie tylko - każdy z trzech warsztatów będzie pełen wskazówek pisarskich, które można zastosować w pisaniu w ogóle.

Pierwszy z cyklu warsztatów w projekcie O_KAZ poprowadzi Dominika Słowik, młoda pisarka z dużym doświadczeniem i pisarską wiedzą, autorka powieści "Atlas: Doppelganager", za którą otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków oraz stypendium Praga Miasto Literatury UNESCO.

Jej opowiadanie w projekcie to zaskakująca opowieść, gdzie w znanych nam miejscach dzieją się rzeczy co najmniej dziwne. Pisarka rozłoży swoje opowiadanie na cztery składniki i pokaże wam jak to się robi, żebyście też mogli napisać swoje niesamowite opowiadania o Kazimierzu. Co nie oznacza, że umiejętności zdobytych na warsztacie nie możecie wykorzystać gdzie indziej, to bardzo praktyczne warsztatowe wskazówki i umiejętności, które przydadzą się każdemu adeptowi pisarstwa w bardzo różnych gatunkach.

Warsztat potrwa cztery godziny i pisarka wprowadzi Was w cztery tematy - teoretycznie i praktycznie, bo całą wiedzę od razu będziecie wykorzystywać w pisanych podczas warsztatu fragmentach.
Narrator, który nie jest mną. Kto powiedział, że masz być narrator pierwszoosobowy musi być Tobą? Dowiedz się jak szukać narratora i znajdź swojego.
Bohaterowie epizodyczni - skąd brać na nich pomysły i jak to zrobić, żeby byli zapamiętywalni, ale nie zagarniali dla siebie fabuły.
Jak połączyć realizm z fantastyką czyli napisać tekst mocno osadzony w realiach i jednocześnie z elementami magicznymi, którymi nikt się nie dziwi. Po co się to robi, jak to wymyślić i razem połączyć.
Jak wprowadzić napięcie do tekstu, które spowoduje, że twój czytelnik nie będzie chciała przestać czytać.

Żeby wziąć udział w warsztacie nie trzeba mieć żadnego doświadczenia pisarskiego, zajęcia są dla wszystkich. Zajęcia odbędą się 20 listopada. Tutaj możecie się zapisać

 

Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu.
Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zależy, który z nich wybierzemy.

Doppelganger. Oko, które bacznie obserwuje hipnotyczną rzeczywistość. Ucho, które wsłuchuje się w pulsujący rytm miejskich legend. Ręka, która kreśli opowieść jak nikt przed nią.