Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Mówiąc inaczej

Zgłębianie wiedzy i super zabawa gwarantowane

"Mówiąc inaczej" to książka, która mnie dużo nauczyła, sporo wyjaśniła, a przede wszystkim rozbawiła. To lekcja języka polskiego, która z pewnością zrobi wrażenie na każdym z was. 

Paulina Mikuła, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, od trzech lat na YouTube uczy Polaków pięknej, poprawnej polszczyzny. Jej vlog "Mówiąc inaczej" zyskuje coraz większą popularność, choć jak sama mówi, nie obywa się bez słów krytyki.

Pomysł na książkę zaistniał w głowie wydawcy programu Oskara Błachuta. Paulina podjęła to wyzwanie. Zadedykowała ją nie tylko fanom swojego kanału, ale wszystkim tym, których interesują problemy językowe, chcących posiąść nową wiedzę czy odświeżyć tę dawno zdobytą. W sposób niezwykle ciekawy opowiada o zawiłościach językowych, udowadnia, że nauka jest dobrą zabawą, tylko do każdego tematu należy właściwie podejść.

Jak rozpocząć przygodę z tym wyjątkowym poradnikiem? Tak jak chcecie, jak czujecie? Czytelnik ma prawo do nieczytania całości, przeskakiwania stron czy czytania jeszcze raz. Tak! Może zaciekawi Was tylko jeden rozdział, może któryś Was znudzi, a może omówione reguły macie opanowane do perfekcji? Z pewnością znajdziecie coś dla siebie wśród dziewięciu prezentowanych rozdziałów. A może podejmiecie wyzwania i rozwiążecie zadanie i test?

"Tę" czy "tą", ja "poszłam", ale ty "poszedłeś" - czyli z czym Polacy mają największy, odwieczny problem.

Autorka książki rozpoczyna swój "wykład" od słów najprostszych, ale jak się okazuje, najczęściej przez nas błędnie wymawianych. I udowadnia, że te formy językowe nie są przez językowców akceptowane. To, że wszyscy albo większość tak mówimy, nie oznacza, że należy się z tym zgodzić.

Zgodnie z tą zasadą Paulina brnie dalej, wytykając kolejne nieprawidłowości: ortograficzne, interpunkcyjne, gwarowe. Warto zwrócić uwagę na rozdział "Wulgaryzmy". Przytaczane przykłady przebierają formy anegdoty.

"W cudzysłowie", a nie "w cudzysłowiu". Nie mówimy "w dupiu", więc nie mówimy "w cudzysłowiu". Mówimy "w cudzysłowie", nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie. "

Opracowanie graficzne (oddzielne kartki, które można wyciąć) mogą nam posłużyć jak fiszki czy pomoce naukowe. Jej sposób prezentowania i omawiania zasad, zabawnie i prosto, sprawia, że nauka poprawnej polszczyzny wydaje się o wiele prostsza i przyjemniejsza.
Dzięki Paulinie zrozumiałam, jak ważna jest świadomość i kultura językowa, ale przede wszystkim doceniłam kierunek studiów, jakim jest filologia polska. Paulina opowiada z ogromną pasją, oddaje się temu, co robi. Pokazuje, że językiem można się bawić, można go badać, zgłębiać, nie trzeba być źle postrzeganym przez otoczenie molem książkowym.

Z pewnością z ogromną ciekawością przeczytacie książkę "Mówiąc inaczej". Zgłębianie wiedzy i super zabawa gwarantowane. Od dziś zaczynam regularnie śledzić kanał Pauliny. Moja przygoda z językiem właśnie się zaczęła...

PS jeszcze nigdy tak bardzo nie stresowałam się przy recenzowaniu książki. Paulina Mikuła podniosła poprzeczkę bardzo wysoko. Z każdym słowem drżałam przed popełnieniem błędu... :)


Recenzent: Izabela Nestioruk

Nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką!

Nie idź po najmniejszej linii oporu i weź tą książkę na tapetę – bynajmniej, nie pożałujesz!
Jeśli w powyższym zdaniu nie znalazłeś co najmniej trzech błędów, ta książka jest dla Ciebie!

Paulina rozwiewa wątpliwości językowe i pokazuje, że nauka poprawnej polszczyzny może być doskonałą rozrywką! W książce opartej na formacie internetowego vloga znajdziesz jeszcze więcej nowych, zabawnych i prostych sposobów na zapamiętanie zasad poprawnej polszczyzny.

#Mówiąc_Inaczej #FlowBooks #MikułaUczy

Paulina Mikuła – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, autorka popularnego vloga „Mówiąc Inaczej” subskrybowanego przez 170 tysięcy osób!