Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Szminka w wielkim mieście

Życie z dolarem w tle

Ponoć w życiu nie zawsze trzeba gnać sto pięćdziesiąt na godzinę. Czasem lepiej zwolnić, a nawet na dobre się zatrzymać. Ale jeśli będziemy jedynymi, którzy wrzucą na luz? Jeśli w tym czasie cały świat pójdzie do przodu, nasi wrogowie wyprzedzą nas, a nasze możliwości przestaną być wprost proporcjonalne do pokładanych w nas nadziei? Bo co, jeśli zwolnić to dać czas innym na prześcignięcie nas?

Znakomita większość ludzi uważa jednak odpoczynek za rzecz podstawową, za moment niezbędnej refleksji lub po prostu chwilę relaksu. I to właśnie przekonanie przykuwa ich do ciepłych, acz marnie opłacanych posadek, do wypłowiałych kanap i odbiorników telewizyjnych rodem z minionej epoki, do tanich ubrań i tanich wakacji, najlepiej u dziadków na wsi. A Bushnell pokazuje, że można żyć inaczej - bez miejsca na postoje, zbędne przerwy w życiorysie i spoczywanie na laurach już przy najmniejszym sukcesie. Że żyć to znaczy gnać do przodu, z nogą na ciągłym gazie, z wiatrem we włosach i szczęściem w duszy.

Candance Bushnell burzy światopogląd przeciętnego czytelnika, pokazuje mu zupełnie inny świat, w którym pogoń za pieniędzmi i karierą zawsze zajmuje pierwsze miejsce, co wcale nie wiąże się z utratą szczęścia rodzinnego czy alienacją społeczną. Wręcz przeciwnie - to pieniądze zapewniają władzę, poparcie wpływowych przyjaciół i miejsce na okładkach gazet.

Autorka prezentuje nam sylwetki trzech niesamowitych kobiet, które swoją determinacją zdobyły szczyty sławy. Victory jest świetnie zapowiadającą się projektantką, która już zdobyła miejsce w światowej czołówce, Nico - redaktor naczelną wpływowego pisma, zaś Wendy - producentką, której filmy nieustannie nominowane są do Oskarów. Wszystkie są piękne, niezależne i nieprzyzwoicie bogate. Wszystkie wciąż szukają szczęścia, które niekiedy nie ogranicza się do zer na koncie w banku czy kochającego męża. Wszystkie potrzebują czegoś więcej, stałego motoru, napędzającego ich siły i niewyczerpane pomysły. Są silne i zdecydowane, a jednocześnie dojrzałe i rozsądne. Ich charaktery i rozterki, w połączeniu z ciętym, zaprawionym mocną ironią językiem autorki oraz świetnie skrojoną fabułą, składają się na doskonałą całość, która kładzie kres obiegowemu bajaniu o tym, jak to życie na pełnych obrotach i wypchany portfel wcale szczęściu nie sprzyjają.

 


Recenzent: Joanna Pachla

Candace Bushnell

Szminka w wielkim mieście

Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Bestseller autorki "Seksu w wielkim mieście"!

Magnetyzujący Nowy Jork, eleganckie salony, pokazy mody, wielkie pieniądze. Spektakularne sukcesy i druzgoczące porażki, życie na najwyższych obrotach. W takiej właśnie scenerii umieszcza swoje bohaterki Candace Bushnell, autorka kilku światowych bestsellerów, na czele z kultowym Seksem w wielkim mieście. Piękne, bogate, samodzielne kobiety poszukujące spełnienia i miłości - to postaci także z ostatniej powieści Bushnell.

Bohaterkami książki są trzy przyjaciółki: Victory, Nico i Wendy. Pierwsza jest utalentowaną projektantką mody, druga redaktor naczelną opiniotwórczego magazynu dla kobiet, trzecia producentką filmową. Być kobietą sukcesu i przetrwać w męskiej dżungli Nowego Jorku? Niełatwe zadanie! Ambitna kobieta, która chce zaistnieć w świecie wielkiego biznesu, musi zużyć do tego dwukrotnie więcej siły niż mężczyzna. Oczywiście bohaterki Candace Bushnell radzą sobie w tym nieprzyjaznym środowisku świetnie - jak nikt potrafią wykorzystać zarówno swoją inteligencję, jak i urodę. Ta ostatnia sprzyja także nawiązywaniu gorących romansów, których pikantne opisy na pewno zadowolą miłośników serialu Seks w wielkim mieście.

Dzień po pozytywnej recenzji w „New York Timesie” Szminka w wielkim mieście wskoczyła na listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych i błyskawicznie rozpoczęła wspinaczkę na czołowe miejsca. Zawrotna kariera książki specjalnie nie dziwi - po pierwsze wpływa na nią sława poczytnej autorki, po drugie forma i treść samej książki sprawiają, że nie trzeba przekonywać do niej ani zwolenniczek literatury typu chick-lit, ani dojrzałych fanek powieści kobiecych. Połączenie lekkiej formy z soczystym językiem oraz trafnych, zjadliwo-ironicznych uwag dojrzałej kobiety zjedna sobie serca zarówno tych czytelniczek, które czują się spełnione w życiu zawodowo-osobistym, jak i tych, które tęsknią do lepszej rzeczywistości.