Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.06.2014

Spotkanie z autorką biografii Poświatowskiej

Zapraszamy na spotkanie z Kaliną Błażejowską do Ogrodu Krasińskich w Warszawie, 14 czerwca 2014 (sobota) o godzinie 15.00 w ramach 3. edycji Imienin Jana Kochanowskiego.

Szukajcie stoiska Wydawnictwa Znak nr 23!

 mapka

Kalina Błażejowska (ur. 1987) - redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego", absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finalistka Nagrody „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

O godzinie 17.00 na Małej scenie Kalina Blażejowska będzie gościem programu TOK Fm POCZYTALNI, audycji prowadzonej na żywo z udziałem publiczności.

3. edycja Imienin Jana Kochanowskiego to plenerowa impreza czytelnicza organizowana przez Bibliotekę Narodową. Szczegóły program imprezy dostępny jest na stronie wydarzenia.

fot. materiały prasowe 

Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.