Uparte serce. Biografia Poświatowskiej
Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia
Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.
Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.
Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.
Oprawa twarda
Format: B5 (165x235)
Liczba stron: 338
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2014-05-19
ISBN: 978-83-240-2995-2
Opracowanie graficzne: Monika Klimowska
Przeczytaj także
Błażejowska w finale nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej
Nasza autorka nominowana została m.in. za wywiad z bohaterem książki
Mam odwagę mówić o cudzie.
>>>
czytaj więcej
Kraków wyróżnił „Uparte serce”
Biografia Haliny Poświatowskiej autorstwa Kaliny Błażejowskiej uhonorowana tytułem Książki Marca 2015. Przyjdź na wręczenie nagrody!
>>>
czytaj więcej
Szczęśliwa trzynastka
Wydawnictwo Znak czterokrotnie nagrodzone przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI.
>>>
czytaj więcej
Kalina Błażejowska laureatką Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej
Autorka książki
Uparte serce wyróżniona w kategorii młody talent dziennikarski. To jedna z ważniejszych nagród przyznawanych w dziedzinie literatury faktu i reportażu.
>>>
czytaj więcej
Kalina Błażejowska gościem 12. Opolskiej Jesieni Literackiej
Spotkanie odbędzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4, 13 listopada o godz. 17.00. Zapraszamy!
>>>
czytaj więcej
Trasa autorska Kaliny Błażejowskiej
Autorka biografii Haliny Poświatowskiej
Uparte serce we wrześniu odwiedzi Poznań, w październiku Częstochowę i Warszawę. Zobacz szczegóły.
>>>
czytaj więcej
Hugo-Bader i Błażejowska nagrodzeni!
Książki naszych autorów wyróżnione tytułem „Książka Wiosny 2014"- nagrody przyznawanej przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych. Gratulujemy!
>>>
czytaj więcej
Spotkanie z autorką biografii Poświatowskiej
Zapraszamy na spotkanie z Kaliną Błażejowską do Ogrodu Krasińskich w Warszawie - 14 czerwca o godz. 15.00.
>>>
czytaj więcej
Materiały o książce
Marek Niedźwiecki – radiowa Trójka
Halina Poświatowska to był Człowiek. Zakochałem się w „Opowieści dla Przyjaciela” ponad 40 lat temu. W nocnych audycjach w Trójce czytałem Jej wiersze. Napisała najpiękniejsze erotyki w polskiej poezji, najpiękniejsze „wiersze i piosenki o miłości”. Nigdy wcześniej nie poznałem Jej tak dobrze jak teraz, czytając „Uparte serce”. Czytać koniecznie!
Audycja w radiowej Trójce poświęcona poetce
Recenzje
„Zawsze jestem sama z tym niespokojnym sercem"
49
26
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Antoni Libera w powieści „Madame" napisał, że „lat 32 to absolutnie cudowny, najlepszy wiek kobiety. Jest w tym okresie piękna i bardzo inteligentna". Trudno w takim wieku zgodzić się na śmierć, zwłaszcza wtedy, kiedy zachłannie kocha się samo życie - nawet to, które chce się wymknąć. Trudno nie chcieć więcej, skoro wolało się śmierć na stole operacyjnym niż powolne umieranie, gdy wywalczyło się w końcu własną niezależność - od troski matki, zakazów lekarzy, ograniczeń władz komunistycznych, pełnych zachwytu, ale i współczucia spojrzeń mężczyzn. Zbeletryzowana biografia Kaliny Błażejewskiej, to dramatyczna historia jednej z najciekawszych polskich poetek współczesnych. Autorka „Hymnu bałwochwalczego" przyszła na świat w 1935 r. w Częstochowie jako Helena Myga. Po ciężkiej chorobie reumatycznej i przebytym zapaleniu stawów (będącej najprawdopodobniej skutkiem ukrywania się w piwnicy w czasie okupacji), wystąpiła u niej poważna wada serca. Taka, która uniemożliwia pełne życie, a zarazem nakazuje je zachłannie chłonąć pełną piersią.
>>>
czytaj więcej
Uparte serce
28
38
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
Kalina Błażejowska to młoda dziennikarka, redaktorka działu Kultura i Internet „Tygodnika Powszechnego". Jest specjalistką od portretów twórców, przede wszystkim pisarzy polskich XX wieku. „Uparte serce" to pierwsza wydana biografia w jej dorobku.
Halinę Poświatowską znają wszyscy. Czytana w szkole, zaraża (przede wszystkim płeć piękną) miłością i pasją do poezji. Obok Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (z którą była/jest notorycznie porównywana) uznawana za najpopularniejszą polską poetkę. Można zaryzykować stwierdzenie, że to ona (najczęściej) bywa pierwszą liryczną przewodniczką polskich dziewcząt.
>>>
czytaj więcej
„Uparte serce” Poświatowskiej, czyli o tym, jak można ledwo znosić bohatera i uwielbiać książkę
32
47
kliknij,
jeśli recenzja była przydatna kliknij,
jeśli recenzja była nieprzydatna anuluj
ocenę
„Myślałam o rzuceniu tego edukacyjnego bałaganu, czy poetyckiego kramu rozmaitości, i pracy w szpitalu. Może w szpitalu dla kolorowych - w biednym szpitalu; tak mi trzeba czasem popatrzeć na niedomknięte oczy, na przyspieszony oddech, coś zrobić, jakoś pomóc, obojętnie w którą stronę. To może być bardzo święte pragnienie i bardzo sadystyczne - kwestia interpretacji. Brakuje mi walki ze śmiercią i w braku śmierci walczę ze sobą i z życiem".
>>>
czytaj więcej
Dodaj
własną recenzję
Zapraszamy do
napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez
formularz.