Błażejowska w finale nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej
Do Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy opublikowany w roku 2014 zgłoszonych zostało 160 wywiadów autorstwa 82 dziennikarzy - podał portal polityka.pl
Do finału 11. edycji Jury Nagrody ostatecznie wybrało 18 wywiadów autorstwa 15 dziennikarzy, wśród których nich znalazła się Kalina Błażejowska, autorka wydanej w ubiegłym roku w Znaku biografii Haliny Poświatowskiej Uparte serce.
Nasza autorka została doceniona za dwa materiały, które ukazały się na łamach „Tygodnika Powszechnego": rozmowę z Krzysztofem Zanussim pt. Porządek świata oraz wywiad zatytułowany Uczciwy cud z bohaterem książki Mam odwagę mówić o cudzie - prof. Januszem Skalskim.
O tym, kto zostanie laureatem Nagrody za rok 2014 dowiemy się 28 kwietnia o godz. 16.00 podczas uroczystości wręczenia organizowanej w redakcji Res Publiki Nowej.
Nagroda im. Barbary N. Łopieńskiej przyznawana jest od 2004 roku. Powstała z inicjatywy redakcji, z którymi Barbara Łopieńska - wybitna dziennikarka - była związana i gdzie przez lata publikowała swoje artykuły i wywiady. Ma nagradzać dziennikarstwo przenikliwe, błyskotliwe, nieagresywne, trudną sztukę prowadzenia rozmowy. W poprzednich edycjach laureatami tej Nagrody byli m.in.: Teresa Torańska, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Angelika Kuźniak oraz Przemysław Wilczyński.
Trzymamy kciuki!
Historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia
Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania.
Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.
Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.