Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.09.2014

Jacek Hugo-Bader odwiedza Małopolskę

Autor Długiego filmu o miłości. Powrót na Broad Peak spotka się z czytelnikami w Oświęcimiu i Krakowie. Autograf będzie można zdobyć 17 i 20 października 2014 roku.

Jacek Hugo-Bader w czerwcu 2013 roku jedzie w Karakorum. Jest jednym z czterech członków wyprawy, która wyrusza na Broad Peak po ciała zaginionych zimą Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego. Mierzy się z ośmiotysięcznikiem, własnymi słabościami i szaleństwem ludzi gór. To najbardziej niezwykła podróż w jego życiu.

Fragment książki:
Wiadomością dnia jest spotkanie, które miałem na ścianie Broad Peaku. To chłopak z Niemiec, który chwali się, że był na szczycie, więc go pytam, czy widział ciała dwóch mężczyzn. Tak, ale jednego, powyżej przełęczy, na samej drodze. I zawadza. Opisuje jego ubranie, wyposażenie, ale nie wie, czy był młody, czy stary, bo głowę ma schowaną w ramionach. Wisi w małym skalnym kominku dziwnie przypięty małpą do starej liny poręczowej między kamiennymi ściankami. Małpy używa się do podchodzenia, a chłopaki przecież schodziły. Niemiecki wspinacz nie chciał dotykać ciała, ale myśli, że to młody człowiek, bo wszystko na sobie ma bardzo kolorowe. Potem zrobił zdjęcie, wielki krok, przepiął się, żeby ominąć naszego chłopaka, jego małpę, i poleciał na dół.

PLAN SPOTKAŃ:

17 październik (piątek) - Oświęcim; godz. 18.00 - Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI (ul. Józefa Nojego 2B)

20 październik (poniedziałek) - Kraków; godz. 17.00 - Biblioteka Klubu „Kuźnia" w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (Os. Złotego Wieku 14)

21 październik (wtorek) - Kraków, godz. 13.00 - Pałac pod Baranami (Rynek Główny 27) - spotkanie pt. "Między literaturą a światem. Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem" odbywa sie w ramach Festiwalu Conrada  

Na wszystkie spotkania wstęp wolny! 

 

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

„Jacek Hugo-Bader i Wydawnictwo Znak przepraszają Annę Czerwińską za zamieszczenie nieprawdziwej informacji o niej na stronie 50 książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

„Wiadomością dnia jest spotkanie, które miałem na ścianie Broad Peaku. To chłopak z Niemiec, który chwali się, że był na szczycie, więc go pytam, czy widział ciała dwóch mężczyzn. Tak, ale jednego, powyżej przełęczy, na samej drodze. I zawadza. Opisuje jego ubranie, wyposażenie, ale nie wie, czy był młody, czy stary, bo głowę ma schowaną w ramionach. Wisi w małym skalnym kominku dziwnie przypięty małpą do starej liny poręczowej między kamiennymi ściankami. Małpy używa się do podchodzenia, a chłopaki przecież schodziły. Niemiecki wspinacz nie chciał dotykać ciała, ale myśli, że to młody człowiek, bo wszystko na sobie ma bardzo kolorowe. Potem zrobił zdjęcie, wielki krok, przepiął się, żeby ominąć naszego chłopaka, jego małpę, i poleciał na dół”.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.