Kim byli polscy terroryści?
Jak walczyli i walczyły - bo to często były też kobiety? Przyjdź na spotkanie z Wojciechem Ladą, autorem książki Polscy terroryści i poznaj ich barwne życiorysy!
Bombą, browningiem i wrzątkiem. Tym walczono w 1905 roku w Łodzi. Bojownicy o wolność, o prawa pracownicze, o niepodległość sami siebie nazywali terrorystami. Dziś to słowo ma jednoznacznie negatywne znaczenie. Kim byli polscy terroryści? Jak na kondycję II RP wpłynął fakt, że była fundowana przez owych terrorystów właśnie?
Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Ladą we wtorek 21 października do Świetlicy Krytyki Politycznej o godz. 18.00
Spotkanie z: Wojciechem Ladą
Data spotkania: Wtorek, 21 paździeranika 2014
Godzina: 18:00
Gdzie: Świetlica Krytyki Politycznej (ul. Piotrkowska 101, Łódź) - lewa oficyna, I p.
Prowadzący: Kamil Piskała (historyk, redaktor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”) i Marcin Giełzak (historyk)
Terroryści czy patrioci? Po trupach do wolności
W głośnym zamachu na pociąg w Bezdanach bierze udział Piłsudski i trzech późniejszych premierów Polski. Przyszły prezydent Mościcki konstruuje bomby. Zwykli robotnicy zabijają po godzinach. Polityczni awanturnicy porywają się na najbardziej brawurowe akcje. Charyzmatyczni liderzy organizują siatkę konspiracji i tajne kursy wojskowe. Wszyscy są gotowi zginąć za wolność Polski.
Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Przeprowadzali zamachy na rosyjskich przywódców, strzelali do carskiej policji. W domach produkowali bomby, pod łóżkami ukrywali broń, spiskowali pod nosem zaborcy.
Mówili o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.
Dziś nazwalibyśmy ich terrorystami.