Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.03.2015

Trzymamy kciuki za „Beksińskich”

W niedzielę 1 marca 2015 roku jury - pod przewodnictwem Macieja Zaremby Bielawskiego - odbyło posiedzenie, na którym spośród 84 książek nominowało dziesięć tytułów do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014. Magdalena Grzebałkowska, autorka książki Beksińscy. Portret podwójny znalazła się w tym elitarnym gronie.

Od momentu premiery książki w lutym 2014 roku zarówno autorka, jak i książka otrzymały wiele wyróżnień i nagród. Magdalena Grzebałkowska nominowana była między innymi do Gwarancji Kultury 2014 w kategorii literatura oraz „Róży Gali" w kategorii książka.

W czerwcu 2014 roku autorka otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej, a w listopadzie znalazła się w gronie osobowości medialnych, które walczyły o nagrody w 8. edycji plebiscytu MediaTory. Nominowana była w kategorii ObserwaTOR, za prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata.

Beksińscy. Portret podwójny otrzymali między innymi tytuł Książki Kwietnia 2014 w kategorii literatura faktu przyznany przez Magazyn Literacki „Książki" oraz tytuł Książki Maja 2014, który otrzymali od Warszawskiej Premiery Literackiej.

Biografia Beksińskich nominowana była też do Bestsellerów Empiku 2014 w kategorii literatura faktu, walczyła o miano Najgorętszej Książki Lata w plebiscycie zorganizowanym przez TVP Kultura, a także o tytuł Książki Roku 2014 w konkursie „Pióro Fredry". Książka znalazła się też na „Afiszu" tygodnika „Polityka", który umieścił ją na liście najważniejszych książek 2014 roku w kategorii literatura polska. Przez wiele tygodni utrzymywała się tez na liście najchętniej kupowanych książek w sieci księgarń Matras.

Finałową piątkę, która walczyć będzie o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014 roku poznamy w kwietniu 2015 roku. Laureata Nagrody - 15 maja br.

Trzymamy kciuki za Magdalenę Grzebałkowską oraz niezwykle wciągającą biografię Zdzisława i Tomasza Beksińskich - Beksińscy. Portret podwójny.

fot. bookklips

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".