Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Magdalena Grzebałkowska

Beksińscy. Portret podwójny

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

Jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat!

To nie jest książka o znanym malarzu, który tworzył dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak wiele razy próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. To książka o miłości – o jej poszukiwaniu i nieumiejętności wyrażenia. I o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

"Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści."
/Mariusz Szczygieł/

"Zdaje się, że praca Magdaleny Grzebałkowskiej w tym wypadku to nie tylko przepłynięcie wpław oceanu materiałów dowodowych – to też pióro, które zdołało je powiązać tak, że tworzą spójną, arcybarwną opowieść, tak wieloperspektywiczną i zagadkową jak co najmniej samo życie."
/Dorota Masłowska, „Dwutygodnik”/

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką „Gazety Wyborczej” i autorką bestsellerowych książek: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" oraz "1945. Wojna i pokój".

Oprawa twarda

Format: 165x235

Liczba stron: 480

Wydanie: czwarte

Data pierwszego wydania: 2014-02-10

ISBN: 978-83-240-6376-5

Przeczytaj także

BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w VOD
Film "BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny" zrealizowany na podstawie bestselleru Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny" jest już dostępny w szerokiej dystrybucji VOD. Ten niezwykły dokument możecie obejrzeć w kinie internetowym cineman.pl, w vod.pl (na onet.pl), w katalogach VOD sieci kablowych: UPC, Vectra, Netia, TOYA, w serwisie nc+GO, a od dziś w Orange TV.
>>> czytaj więcej
"Beksińscy" na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy
W sobotę 25 listopada odbędzie się premiera spektaklu "Beksińscy" zainspirowanego książką Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny", wydanej nakładem Wydawnictwa Znak w 2014 roku.
>>> czytaj więcej
BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny
Już za niecały miesiąc - 10 listopada - do kin wejdzie film dokumentalny "BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny", zrealizowany na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".
>>> czytaj więcej
Beksińscy. Album wideofoniczny
W internecie dostępna jest już pierwsza zapowiedź pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Beksińscy. Album wideofoniczny".
>>> czytaj więcej
Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
W piątek w krakowskim Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta Galeria Zdzisława Beksińskiego!
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na festiwalu w Białymstoku
Magdalena Grzebałkowska, Kristina Sabaliauskaitė, Jacek Dehnel, Janusz Leon Wiśniewski i Jerzy Illg spotkają się z czytelnikami podczas 7. Festiwalu Literackiego Zebrane.
>>> czytaj więcej
Złote Lwy dla filmu o Beksińskich!
„Ostatnia rodzina", film o rodzinie Beksińskich, królował podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni!
>>> czytaj więcej
"Książkowe" filmy na festiwalu w Gdyni
Podczas rozpoczynającego się właśnie Festiwalu Filmowego w Gdyni w głównym konkursie zostaną zaprezentowane cztery filmy związane z wydanymi przez nas książkami.
>>> czytaj więcej
Apostrof - spotkania z Wiesławem Myśliwskim, Jackiem Dehnelem i Magdaleną Grzebałkowską
W poniedziałek 16 maja rozpoczyna się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. Zobaczcie, gdzie i kiedy będzie się można spotkać z naszymi autorami.
>>> czytaj więcej
Magdalena Grzebałkowska ze Śląskim Wawrzynem
Magdalena Grzebałkowska podczas uroczystości w Bibliotece Śląskiej w Katowicach otrzymała statuetkę Śląskiego Wawrzynu Literackiego.
>>> czytaj więcej
Książka „Beksińscy. Portret podwójny" nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim
Czytelnicy Biblioteki Śląskiej w Katowicach do końca lipca głosowali na najlepszą książkę 2014 roku w plebiscycie Śląski Wawrzyn Literacki. Najwięcej głosów otrzymała biografia autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny".
>>> czytaj więcej
Drugie wydanie „Księdza Paradoksa" na stulecie urodzin ks. Jana Twardowskiego
W księgarniach pojawiło się drugie wydanie fascynującej biografii „księdza od biedronek" pióra Magdaleny Grzebałkowskiej. K
>>> czytaj więcej
Trzymamy kciuki za „Beksińskich”
Magdalena Grzebałkowska w finałowej dziesiątce nominowanych do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2014.
>>> czytaj więcej
Powstaje film o Beksińskich
Jeśli jeszcze nie znasz historii Tomasza i Zdzisława Beksińskich, sięgnij po bestsellerową biografię autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej.
>>> czytaj więcej
Szczęśliwa trzynastka
Wydawnictwo Znak czterokrotnie nagrodzone przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI.
>>> czytaj więcej
Najlepsze książki ZNAKU
Oto lista tytułów, które walczą o miano Bestsellera. Laureatów tegorocznej edycji poznamy na początku lutego.
>>> czytaj więcej
Książki Znaku na „Afiszu”
Tygodnik „Polityka" opublikował listę najważniejszych książek tego roku. Przeczytaj, za co je doceniono.
>>> czytaj więcej
„Beksińscy” nominowani do "Pióra Fredry"
Bestsellerowa biografia Magdaleny Grzebałkowskiej znalazła się w gronie pięciu tytułów walczących o tytuł Książki Roku 2014 w konkursie „Pióro Fredry".
>>> czytaj więcej
Magdalena Grzebałkowska nominowana do Róży Gali !
Autorka została wyróżniona w kategorii Książka za biografię Beksińscy. Laureatów plebiscytu wybiera każdy kto wyśle sms-a. Liczymy na Państwa głosy!
>>> czytaj więcej
MediaTory: Nominacja dla Magdaleny Grzebałkowskiej
Autorka książki Beksińscy. Portret podwójny została nominowana w kategorii ObserwaTOR. Wyróżniono ją za reportaż, który porywająco dokumentuje historię dwóch artystycznych osobowości.
>>> czytaj więcej
„Ja tego mroku i smutku nie brałam na klatę”
Jak pracowało się nad książką o Beksińskich? Magdalena Grzebałkowska o pracy nad jednym z najważniejszych reportaży roku!
>>> czytaj więcej
Gratka dla fanów Beksińskiego
Na początku października w Krakowie zostanie otwarta wystawa prac wybitnego polskiego malarza Zbigniewa Beksińskiego.
>>> czytaj więcej
Najgorętsza Książka Lata 2014
Chutnik, Grzebałkowska, Gumowska, Huelle, Myśliwski - książki naszych autorów walczą w plebiscycie TVP Kultura o miano idealnej lektury na wakacje. Głosowanie trwa do 23 sierpnia 2014.
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na plaży
Zapraszamy na Festiwal Media i Sztuka, który odbędzie się 10-13 lipca 2014 w Darłowie. Na plenerowej estradzie - wybitni twórcy. Wśród nich Jagielski, Grzebałkowska, Boniecki...
>>> czytaj więcej
1. miejsce "Powrotu na Broad Peak"
Książka Jacka Hugo-Badera na szczycie listy TOP 20 sieci księgarń Matras. Dziękujemy!
>>> czytaj więcej
"Beksińscy" wyróżnieni
2 czerwca wręczono nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej Magdalenie Grzebałkowskiej, autorce Beksińskich. Bestsellorowa biografia otrzymała tytuł Książki Maja 2014. Gratulujemy!
>>> czytaj więcej
Książki Znaku na liście TOP 40
6 pozycji znalazło się w rankingu najlepiej sprzedających się książek w sieci Empik. W pierwszej 10. - Swoją drogą Tomka Michniewicza.
>>> czytaj więcej
"Beksińscy. Portret podwójny" - recenzja
Po przewróceniu ostatniej strony, jak po każdej wybitnej lekturze, zostaje pustka, którą trudno wypełnić.
>>> czytaj więcej
Ponownie w czołówce
Beksińscy Portret podwójny wśród najlepiej sprzedających się książek w sieci księgarń Matras. Inne książki z naszych wydawnictw też świetnie sobie radzą!
>>> czytaj więcej
Spotkanie w Opolu
Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki Beksińscy. Portret podwójny.
>>> czytaj więcej
Nasze bestsellery w rankingu "Wyborczej"
Jestem bardzo w rękach Bożych numerem 1 w rankingu „literatury faktu". Dziękujemy!
>>> czytaj więcej
Gwarancje Kultury 2014

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki Beksińscy. Portrt podwójny wśród nominowanych do prestiżowej nagrody TVP Kultura!


>>> czytaj więcej
Spotkanie w Poznaniu

8 kwietnia 2014 roku zapraszamy na spotkanie z reportażystką Magdaleną Grzebałkowską, autorką bestsellera Beksińscy. Portret podwójny.


>>> czytaj więcej
Szejnert, Tulli, Grzebałkowska w Sopocie!
Rusza Festiwal „Literacki Sopot". Podczas imprezy będziecie się mogli spotkać m.in. z autorami Znaku!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Mariusz Szczygieł

Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę.
Niech się chowa zmyślenie i powieści.

Film promujący książkę

Recenzje

Zwykli – niezwykli a jednak wybitni
23 22
Jak stworzyć portret idealny, a zarazem wiarygodny? Poświęcić godziny na odsłuchiwanie dziennika fonicznego, dogrzebać się do ogromnej ilości listów, odważyć się dotrzeć do eks-ukochanych, spotykać się z ludźmi, którzy pamiętają, a tym samym odzyskać fragmenty rozmów, nieraz trudnych i gorzkich. Pracy jest niemało.
>>> czytaj więcej
Stare demony odżywają...
29 19
Ciemność sięgająca głębin otchłani cierpienia i pustki samotności. Strzępy ciał wijące się w konwulsjach, tocząc przegraną walkę ze śmiercią. Krajobraz zniszczenia i rozkładu, pozbawiony złudnej nadziei. Mroczny koszmar, który pozostawia pod powiekami obraz bezkresnej rozpaczy. Wyobraźnia artysty nie znała granic, pozostając na zawsze niemożliwą do uchwycenia tajemnicą.
>>> czytaj więcej
W poszukiwaniu sensu
57 24
Czytanie biografii może być szczególnie trudne, gdy wiemy jak książka się kończy. W biografii jest zawsze jakiś „spoiler". Coś wiesz. Nie będzie zaskoczenia, innego losu głównego bohatera. Zdzisław Beksiński został zamordowany przez syna ludzi, których znał. Ojciec chłopka robił u niego w domu remonty, matka sprzątała. Absurdalna śmierć. Wpuszczasz do domu nastolatka, a po chwili wychodzi z niego morderca... Wychodzi z niego? Wychodzi z mieszkania?
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.