Rusza projekt „Czytam, więc jestem!”
12 marca 2015 roku ksiądz Józef Tischner obchodziłby 84. urodziny. Z tej okazji Stowarzyszenie „Drogami Tischnera", Stowarzyszenie SIEMACHA oraz Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera inaugurują wspólny projekt „Czytam, więc jestem!". Jego celem jest rozbudzenie zainteresowania wśród młodych ludzi twórczością współczesnych polskich filozofów i myślicieli, szczególnie dorobkiem ks. profesora Józefa Tischnera.
Ks. Józef Tischner (1931-2000) to wybitna postać polskiego życia publicznego, znakomity kaznodzieja, cięty publicysta, a przede wszystkim jeden z niewielu polskich filozofów, którzy doczekali się uznania na świecie. Urodził się w Starym Sączu, wychowywał w Łopusznej k. Nowego Targu, ukończył seminarium duchowne w Krakowie. Był filozofem, przez lata wykładał filozofię człowieka i filozofię współczesną na PAT (obecnie to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Z czasem związał się też z Uniwersytetem Jagiellońskim i PWST. Przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II, wspólnie z filozofem Krzysztofem Michalskim organizował spotkania papieża ze światową elitą intelektualną w Castel Gandolfo. Jako publicysta był związany z „Tygodnikiem Powszechnym" i miesięcznikiem „Znak". Jego książki przełożono na kilkanaście języków - choć sam zastrzegał, że pisze przede wszystkim dla swoich rodaków.
Co sprawiło, że stał się tak popularny?
Trochę pomogła historia: polski papież i Solidarność. Kiedy Tischner opublikował Etykę solidarności, wszyscy chcieli ją tłumaczyć, bo byli ciekawi, co też ci Polacy, którzy wystąpili przeciwko komunizmowi, mają do powiedzenia - mówi Wojciech Bonowicz, autor książek o Tischnerze. W filozofii współczesnej jest niewiele postaci, o których można powiedzieć, że niosły ludziom nadzieję. Filozofia Tischnera jest przeniknięta wiarą w ludzkie możliwości, w ludzką dobrą wolę, w siłę ludzkiej myśli - dodaje.
Właśnie z tego powodu ks. Tischner stał się niejako inspiratorem projektu „Czytam, więc jestem" adresowanego do dzieci i młodzieży, którego nadrzędnym celem jest doskonalenie umiejętności czytania tekstów ze zrozumieniem i czerpania z tego radości. Dzieł filozofów nie czyta się łatwo, ale można też u nich znaleźć pytania, które każdy z nas sobie zadaje, i można wspólnie z filozofami poszukać na nie odpowiedzi. Tischner od lat jest inspiracją do tego rodzaju poszukiwań. Promując czytanie filozofów, organizatorzy projektu pragną zwrócić uwagę odbiorców na ważne narzędzie komunikacji interpersonalnej, jakim jest literatura i przywrócić jej tym samym należne miejsce w życiu społecznym.
O ludziach takich jak Tischner mówiło się kiedyś „wychowawcy narodu". Dziś pewnie takie określenie trąci myszką, ale niewątpliwie Tischner był wychowawcą, który wpłynął na postawy wielu Polaków - mówi ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia SIEMACHA.
„Wychowują jedynie ci, którzy mają nadzieję" można przeczytać w Etyce solidarności.
Tischner pisał o powiązaniu współczucia, litości i miłosierdzia. Tylko miłosierdzie pozwala patrzeć na drugiego człowieka nie przez pryzmat tego, kim jest, ale przez to, kim może być. Dla kogoś, kto zajmuje się wychowaniem, to bezcenna konkluzja - kończy wypowiedź Augustyński.
Dr Adam Workowski, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera będzie namawiał młodych ludzi do sięgnięcia po teksty ks. Tischnera podczas miniwykładu, który odbędzie się w czwartek 19 marca w Krakowie. Prelekcja rozpocznie się o godz. 11.30 w siedzibie Stowarzyszenia SIEMACHA przy ul. Długiej 42. Sam prelegent mówi: Proponuję czytanie ks. Józefa Tischnera. Jego książki są przykładem mocnego i odważnego myślenia. Kogo wciągnie ta lektura, ten przekona się, że myślenie jest przygodą - otwiera nowe ścieżki, jest nieprzewidywalne i przez to trochę niebezpieczne. A czy młodość nie jest czasem szukania przygód?
ZAPRASZAMY!
Idea projektu „Czytam, więc jestem" zrodziła się wewnątrz Stowarzyszenia „Drogami Tischnera". Podchwyciły ją dwie inne organizacje odwołujące się do wartości bliskich Tischnerowi: Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera i Stowarzyszenie SIEMACHA. Projekt uzyskał akceptację Ministerstwa Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego i będzie realizowany w drugim półroczu roku szkolnego 2014/2015.
fot. Flickr.com
"Etyka solidarności" to w polskiej literaturze filozoficznej tekst absolutnie wyjątkowy. Towarzyszyła wydarzeniom politycznym lat 1980 – 1981 - przede wszystkim formowaniu się ruchu „Solidarności" - i stanowiła próbę etycznej interpretacji tego, co się działo. To na jej stronach ksiądz Tischner sformułował słynną definicję solidarności jako „braterstwa dla porażonych" opartego na zasadzie: „jeden drugiego ciężary noście".
Pierwsze wydanie Etyki solidarności było tłumaczone na włoski, niemiecki, flamandzki, francuski, hiszpański, szwedzki, angielski, czeski i słowacki. W 1992 roku ksiądz Tischner przygotował dla Wydawnictwa Znak rozszerzone wydanie zatytułowane Etyka solidarności oraz Homo sovieticus. W kolejnej edycji dodano część trzecią – Etyka solidarności po latach – w której znalazły się eseje bezpośrednio odwołujące się do Etyki..., a niepublikowane wcześniej w formie książkowej.