Piotr Milewski dwukrotnie w stolicy
O filozofii i sensie podróżowania, a także o piętnie, jakie odciska ono na świadomości wędrowca, opowie autor książki Dzienniki japońskie.
Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 28 kwietnia o godz. 18.00 w Bibliotece Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (I p.; wejście od ul. Mazowieckiej 13).
Kolejna okazja już w czwartek 30 kwietnia w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12. Start o godz. 19.00.
Piotr Milewski - pisarz, fotograf, podróżnik. Urodził się w 1975 roku, pochodzi z Chełma, wychował się w Opolu. Dziewięć lat spędził w Japonii. Ma na swoim koncie dwa wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Literackim, a w roku 2001 otrzymał nagrodę za anglojęzyczne wiersze w konkursie University of Pennsylvania Asian Literary Magazine Mosaic Spring Contest. Współdziałał z grupą poetycką Pilleus przy Legnickiej Bibliotece Publicznej, łączącą europejskie i japońskie tradycje literackie, a także z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną. Autor bestsellerowej książki Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej, wydanej w ubiegłym roku przez Znak. Wyznaje zasadę: spotkania to sens wędrówki.
Autor bestsellerowej "Transsyberyjskiej"
"Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało."
Nicolas Bouvier
Piotr Milewski dotarł do Japonii w roku Królika. Akurat zaczęła się pora deszczowa i nad Wyspami na półtora miesiąca zawisła szara zasłona z chmur. W powietrzu unosił się gorzki zapach gnijących wodorostów. Japończycy uznają ten okres za piątą porę roku o nazwie tsuyu, co znaczy – śliwkowy deszcz. Bogowie są wtedy bliżej, ale czy sprzyjają wędrowcom?
Wybrał najbardziej wymagający rodzaj podróżowania. Japonię poznawał samotnie, bez planu, pieniędzy, jeżdżąc autostopem i śpiąc pod gołym niebem.
Próbował uchwycić ducha archipelagu i zrozumieć mieszkających tam ludzi, którzy - mimo że gościnni i serdeczni – pozostali dla niego zagadką.
"Dzienniki japońskie" to nie tylko zapis zdarzeń czy spotkań, ale i opowieść o podróżowaniu jako takim: o jego filozofii i sensie, a także piętnie, jakie odciska na świadomości wędrowca.
"Dzienniki japońskie" otrzymały Nagrodę Magellana przyznawaną przez redakcję Magazynu Literackiego "Książki" dla najlepszej książki podróżniczej 2015 r.
Książka była także nominowana do Nagrody Travelery National Geographic.