Zabierz książkę na urlop!
Wakacje to najlepszy moment na sięgnięcie po książkowe nowości - tłuściutkie powieści i ciekawe reportaże. Dziś pierwsza część naszych propozycji idealnych na urlop. Z nimi nie będziecie się nudzić, a przy okazji dowiecie się sporo o świecie. Przygotujcie miejsce w walizkach!
Książka nie tylko dla warszawiaków! To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. „Pałac. Biografia intymna" to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym" - „betonowym torcie", „darze Stalina", który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.
A jeśli wolicie powiew światowego luksusu, sięgnijcie po „Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu" i przeczytajcie o niebezpiecznych związkach w najbardziej luksusowym hotelu świata. „Hotel Ritz" to fascynująca opowieść o ikonie Paryża. Uwodzicielskie obrazy ze świata przepychu, sławy i mody, nielegalnych interesów, niebezpiecznych związków i szpiegowskich intryg. Prawdziwa historia o wielkim Paryżu, którą czyta się jak dobrą powieść.
Miłośnikom rodzimych stron i romantycznych historii polecamy „Uroczysko" Magdaleny Kordel - powieść pełną humoru i ciepła, która pokazuje, że niezależnie od trudnych życiowych doświadczeń, każdy może odnaleźć szczęście.
Patryk Świątek - podróżnik, współautor bloga Paragon z podróży, poruszony wezwaniem papieża Franciszka („Pragnę Kościoła ubogiego dla ubogich") wyruszył bez pieniędzy, aby poszukać ludzi, którzy na peryferiach wielkiego świata żyją prawdą Ewangelii. To doświadczenie zmieniło jego sposób patrzenia na rzeczywistość. I tak powstała książka „Dotknij Boga. W poszukiwaniu ludzi, którym pozostało tylko szczęście". Przeczytajcie o wspólnotach Kościoła, o których nie usłyszycie w mediach. To jasne punkty ma mapie Polski. Ludzie, którzy je tworzą, łamią stereotypy.
A zwolennikom dalekich podróży polecamy „Przez trzy Ameryki. 30 tysięcy kilometrów z Alaski do Ziemi Ognistej". Dziennikarz Tomek Gorazdowski siada za kierownicą terenówki i rusza w podróż przez trzy Ameryki. Zabiera nas na wyścig psich zaprzęgów na Alasce, kosztuje lokalnych trunków w mieście Tequila, zajada kokę ze świętym Maximonem w Gwatemali i odkrywa tajniki produkcji cygar w Nikaragui.
Miłośnicy literatury powinni do walizki spakować najnowszą powieść Hanifa Kureishiego „Ostatnie słowo". Mistrz kąśliwego języka, powraca w autoironicznej i zabawnej opowieści o władzy i manipulacji, seksie, sztuce i próbie wykreowania siebie. Wciągająca historia, intrygujący bohaterowie i zaskakujące zakończenie - "Ostatnie słowo" to najlepsza książka od czasów "Buddy z przedmieścia".
Do „Ostatniego słowa" doskonale będzie pasować tomik opowiadań Zadie Smith „Lost and fund". Trzy mini powieści zebrane w jednej edycji dają elektryzujący efekt.
Lubicie biografie - to polecamy wyjątkową opowieść o prawdziwej gwieździe polskiej piosenki. Marcin Wilk w książce „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia" stara się pokazać, jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała? Autor rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu.
Jeśli wolicie mroczne klimaty - sięgnijcie po książkę napisaną wspólnie przez mistrza kryminału Marka Krajewskiego i wybitnego medyka sądowego Jerzego Kaweckiego. „Umarli mają głos" to 12 wstrząsających zbrodni i 12 historii mrożących krew w żyłach.
A jeśli wolicie kryminalną fikcję, na dodatek w przedwojennym klimacie, w Waszej walizce nie powinno zabraknąć „Zbrodni w szkarłacie" Katarzyny Kwiatkowskiej. To nie tylko kryminał, ale też świetna powieść historyczna, szpiegowska i przygodowa, z pasjonującym wątkiem miłosnym.
Jutro kolejna porcja książek na wakacje!