Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.10.2015

Co przeczytać w październiku? Szczęśliwa trzynastka!

Proponujemy trzynaście książek, po które warto sięgnąć w chłodne jesienne wieczory. Coś dla siebie znajdą amatorzy biografii, powieści i książek historycznych. Znajdzie się także coś dla dzieci.

 

W Znaku ukazuje się długo oczekiwana pierwsza pełna biografia wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Leszek Możdżer napisał o książce „Kilar. Geniusz o dwóch twarzach", że to „fascynująca podróż przez życie jednego z najciekawszych twórców ubiegłego stulecia. Sugestywna opowieść, w której nie tylko Kilar, ale i charyzmatyczne postaci drugiego planu (Penderecki, Komeda, Harasiewicz, Boulanger, Kutz, Zanussi i inni) grają główną rolę. Wpuszczają nas do jego pracowni, do kuchni i za kulisy. Towarzysząc im niemal czujemy smaki i zapachy, słyszymy barwy głosu bohaterów dramatu." Trzeba przeczytać!


Aby pozostać w kręgach kultury sięgnijcie po książkę „Stuhrmówka, czyli gen wewnętrznej wolności". Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką szczerze mówi o rodzinie, przyjaźniach i początkach kariery. O ostrych zakrętach i genetycznych skłonnościach do tego, by wszystko robić po swojemu. O kulisach pracy na estradzie, w filmach i teatrze. O pułapkach popularności. O tym, ile Stuhra w Stuhrze. I dlaczego czasami chłopaki też płaczą.

 

 
Miłośnicy tajemnic powinni sięgnąć po „Księżyc myśliwych". Thomas znika. Po jego córce Sophie zaginął słuch, a jej przyjaciel Cyryl w zagadkowym wypadku traci pamięć. Wdowę po Thomasie odwiedza tajemniczy gość, którego urokowi trudno się oprzeć. Czy kluczem do wszystkiego okaże się muszla? Sylt wciąga. Miękką, mglistą przestrzeń wyspy otacza morze opowieści i tajemnic. Tutaj za sznurki pociąga piąty żywioł - księżyc.

 

Powrót do rzeczywistości zapewni Grażyna Jagielska. Autorka głośnych książek „Miłość z kamienia" i „Anioły jedzą trzy razy dziennie" rozpoczyna najważniejszą walkę. Grażyna Jagielska, matka, żona, tłumaczka wiele lat żyła wbrew sobie. Teraz kiedy po zakończonej terapii wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, samotnie rusza w wymarzoną od dzieciństwa podróż w głąb amazońskiej dżungli, w górę rzeki Rio Negro. Ta podróż to jedyna szansa, by znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest, i przypomnieć sobie, co sprawia, że czuje się szczęśliwa. Koniecznie przeczytajcie "Ona wraca na dobre".

 

Osoby, które pasjonują się historią koniecznie powinni sięgnąć po najnowszą książkę Timothy'ego Snydera. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" w przystępny sposób syntetyzuje dotychczasową wiedzę o Holokauście, jednocześnie wprowadza zupełnie nową perspektywę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Timothy Snyder zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego człowieka. Jak to możliwe, że Hitler pociągnął za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz...

 

Warto także sięgnąć po „Dzieci dyktatorów". Jedne z nich musiały stać w blasku fleszy w służbie propagandy, inne ukrywać się przed wzrokiem nieprzystępnego ojca, który się ich wyrzekł i skazał na wygnanie. Czy wiecie, że Alina Castro musiała do swojego ojca mówić: Comandante, a jej brat Fidelito był trzykrotnie porywany przez własnych rodziców! Syn Mao Zedonga dostał od taty płaszcz jako prezent ślubny, a córka Stalina Swietłana była tak „zachwycona" swoją ojczyzną, że 13 lat po śmierci ojca uciekła na Zachód. Przeróżne osoby, miejsca, charaktery i losy. Mianownik ten sam - ojciec despota.

 

Jeśli chcecie przeczytać coś lżejszego - proponujemy drugi tom błyskotliwej trylogii Bena Kane'a „Srebrny orzeł". Gal Brennus, etruski wróżbita Tarkwiniusz i Romulus, syn rzymskiego arystokraty z nieprawego łoża, uwięzieni przez Partów, nie przestają marzyć o odzyskaniu wolności. Nie wiedzą, że z brutalnej walki, która ich czeka, z życiem ujdzie tylko dwóch z nich. Tymczasem Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, wplątuje się w zabójczą sieć intryg rzymskiej polityki. Tropiona przez łowców niewolników próbuje uciec w nadziei, że odnajdzie swojego kochanka Brutusa.

 

Pozostając w historycznych klimatach sięgnijcie po „Cztery siostry. Utracony świat ostatnich księżniczek z rodu Romanowów" Helen Rappaport. Cztery córki Mikołaja II dorastały niczym cudowne ptaki w złotej klatce, odizolowane od świata w zaciszu carskich rezydencji. Prywatny świat Wielkich Księżnych Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji wychodzi poza krąg nastoletnich miłości, dworskich intryg, dziewczęcych marzeń i aspiracji. To także historia dojrzewania czterech inteligentnych kobiet na tle nieuchronnego schyłku wielkiego imperium i całej epoki.

 

Mamy także gratkę dla fanów Donny Tartt. „Tajemna historia" to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college'u. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.


A jeśli ciągle poszukujecie odpowiedzi na trudne i dziwne pytania, to zainteresuje Was książka twórcy Polimatów Radka Kotarskiego „Nic bardziej mylnego". Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Radek Kotarski, nieustraszony pogromca absurdów rozprawia się z pięćdziesięcioma popularnymi mitami.

 

No i w końcu coś dla dzieci, ale nie tylko. W październiku Znak Emotikon proponuje piękne wydanie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego z oryginalnymi grafikami Pawła Pawlaka. To przedziwne, zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię.

 

Będą także zadowoleni fani Andrzeja Maleszki. W księgarniach pojawi się wyczekiwana powieść z bestsellerowej serii Magiczne dzewo „Świat Ogromnych". Alik i Idalia zostają przeniesieni do Świata Ogromnych. Muszą mieszkać w domu olbrzymów i chodzić do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Są jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne, a każdy chce być jeszcze większy...

 

A dla trochę młodszych proponujemy książkę „Bolek i Lolek. Szalony pościg". Tym razem przygoda zawiedzie Bolak i Lolka do... Australii! Bolek i Lolek spędzają wakacje nad morzem. Wszyscy leżą plackiem na ręcznikach, a Bolek i Lolek muszą bawić się z Manią, córką znajomych taty.
Nagle pies porywa ukochaną lalkę Mani. Chłopcy ruszają za nim w pościg, wpadają do dołu wykopanego na plaży i... lądują w Australii.