Przybora jest dobry na wszystko!
Mija właśnie 100. rocznica urodzin słynnego Pana B. - autora Kabaretu Starszych Panów i dziesiątek innych programów radiowych i telewizyjnych. Z tej wyjątkowej okazji, w przeddzień wielkiej rocznicy, 11 grudnia do księgarń trafią Jeremiego Przybory „Dzieła (niemal) wszystkie".
Przyborę można czytać na wiele sposobów. Bawić się jego twórczością. Szukać w niej powracających wątków i motywów - a takich nie brakuje. Przybora w swojej twórczości stworzył bowiem świat kompletny. Świat mający swoją dynamikę, zasady, język. Zaludniony przez postaci z piosenek, słuchowisk, opowiadań, Kabaretu i powieści (tak, Przybora jest też autorem powieści - ukaże się ona w drugim tomie Dzieł). Tezę, że Przybora stworzył świat, który istnieje niezależnie od tego, o jakim utworze autora mówimy, po raz pierwszy postawił w tygodniku „Kultura" Krzysztof Teodor Toeplitz. Tekst „Utopia Jeremiego Przybory" ukazał się w grudniu 1966 roku - kilka miesięcy po oficjalnym zakończeniu emisji Kabaretu Starszych Panów. Toeplitz pisze w nim m.in.: „Przybora wybrukował swój świat dobrymi intencjami i - wbrew powiedzeniu - nie powstało z tego piekło. Powstała poetycka utopia".
Kabaret Starszych Panow pojawiał się na ekranach Telewizji Polskiej od października 1958 do 22 lipca 1966 roku. Podstawową kadrę aktorską Kabaretu stanowiło siedem jego gwiazd: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik-Dygatowa, Wiesław Michnikowski, Wiesław Gołas, Edward (Dudek) Dziewoński i Mieczysław Czechowicz. Obok nich występowali, względnie wystąpili w Kabarecie gościnnie, że wymienię najwybitniejszych: Zofia Kucówna, Barbara Rylska, Aleksandra Śląska, Barbara Wrzesińska, Tadeusz Kondrat, Zdzisław Leśniak, Bohdan Łazuka, Bronisław Pawlik, Czesław Roszkowski, Jarema Stępowski, Andrzej Szczepkowski, Igor Śmiałowski.
Liczący ponad 1100 stron tom „Dzieła niemal wszystkie" Jeremiego Przybory gromadzi teksty Kabaretu Starszych Panów, niezliczone piosenki, które trzeba znać: „Bo we mnie jest seks", „Addio, pomidory!", „Już kąpiesz się nie dla mnie", arcydzieła i arcydziełka oraz wyjątkowe perełki - utwory nigdy wcześniej nie publikowane.
„Przybora to przecież klasykę - tak rekomendowała twórczość Starszego Pana Wisława Szymborska. Za mistrza polszczyzny uważają go Wojciech Młynarski i prof. Jan Miodek. Zebrane po raz pierwszy dzieła Mistrza zilustrowali wybitni polscy graficy: Bohdan Butenko, Jacek Gawłowski i Ewa Stiasny.
Takiej książki nie można przegapić! W drugim tomie znajdzie się cykl „Divertimento" oraz nieznane piosenki Jeremiego Przybory.
A więc:
Przybora do wszystkiego
jest niezawodny w skutkach!
Przybora do wszystkiego -
do domu i ogródka!
Na zimę i na lato,
do miasta i na wieś!
Przybora za opłatą
korzyści może nieść!
Oszczędzaj więc na niego -
do niego w życiu dąż!
Przybora do wszystkiego -
opatrznościowy mąż!
Przybory (niemal) wszystko
to niecodzienna gratka!
Do odgarniania śniegu!
Do podlewania kwiatka!
On da ci, czego nie da
z kimkolwiek innym traf !
Więc zastaw coś lub sprzedaj,
Przyborę sobie spraw!
Świat Jeremiego Przybory nareszcie w komplecie.
Mistrz Jeremi Przybora: wytworny Pan B z Kabaretu Starszych Panów, poeta, pisarz, satyryk, aktor, człowiek instytucja.
Jego wyobraźnia w czasach PRL-u przenosiła Polaków do barwniejszego, bardziej eleganckiego świata, a dziś zachwyt wzbudza jej poetycki rozmach, niepowtarzalne poczucie humoru i purnonsensowy charakterek.
Dzieła (niemal) wszystkie gromadzą teksty z Kabaretu Starszych Panów, niezliczone piosenki, które trzeba znać: Bo we mnie jest seks, Addio pomidory, Na całej połaci śnieg, arcydzieła i arcydziełka; wśród nich wyjątkowe perełki – utwory nigdy wcześniej nie publikowane.
Zebraną po raz pierwszy niemal w całości twórczość Mistrza zilustrowali współcześni polscy graficy.