Wybitny historyk ostrzega: Zbrodnia na miarę Holokaustu może się powtórzyć!
We wtorek 16 lutego zapraszamy na spotkanie z prof. Timothym Snyderem, autorem bestsellerowych „Skrwawionych ziem" i „Czarnej ziemi". Spotkanie odbędzie się o godz. 18 w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala Kolumnowa). Prowadzenie dr hab. Marcin Zaremba. Wstęp wolny.
Patronami spotkania są Tygodnik „Polityka" oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
„Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" Timothy'ego Snydera została uznana za książkę roku 2015, m.in przez: "The Economist", "Publisher's Weekly", "The Washington Post", "Chicago Tribune", "The Daily Beast", "Maclean's".
Najnowsza Książka Timothy’ego Snydera – autora bestsellerowych skrwawionych ziem
ZBRODNIA NA MIARĘ HOLOKAUSTU MOŻE POWTÓRZYĆ SIĘ DZIŚ
Zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego człowieka. Jak to możliwe, że Hitler pociągnął za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz…
Zdaniem wybitnego historyka nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoimy teraz. Początek XXI wieku, z niepokojami w różnych rejonach ziemi, zatrważająco przypomina świat, który zrodził Hitlera. Strach przed obcymi, lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami, to poważne sygnały ostrzegawcze.
Timothy Snyder prezentuje przełomowe wyjaśnienie największej zbrodni XX wieku. Jak nikt dotąd przejrzyście opisuje zjawiska, które doprowadziły do Zagłady. Uwzględnia także perspektywę Polaków. Im lepiej poznajemy Holokaust, tym bardziej staje się on przerażający.
Czarna ziemia to książka pasjonująca i mądra, oparta na nieznanych dotąd źródłach. W przystępny sposób syntetyzuje dotychczasową wiedzę o Holokauście, jednocześnie wprowadza zupełnie nową perspektywę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Kiedyś i dziś.
Timothy Snyder – wybitny amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej. Doktorat uzyskał w Oksfordzie, przebywał również na stypendiach w Paryżu, Wiedniu, Warszawie i Harvardzie. Członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Biegle mówi w kilku językach, w tym po polsku. Jako autor bestsellerowych książek słynie z nowatorskiego spojrzenia na podejmowane tematy.