Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.04.2016

Strefa Tischnera: „Przepisuję ten wiersz” i film o Aleppo

Strefa Tischnera włącza się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz". To próba zwrócenia uwagi na wojnę, która wciąż toczy się w Syrii, i na polskie organizacje, które niosą pomoc na Bliskim Wschodzie. W czwartek 14 kwietnia będzie można przepisać wiersz Josifa Brodskiego w księgarni De Revolutionibus i w Radiu Kraków, gdzie pokazany zostanie też film „Notatki z ciemności". Zapraszamy!

Przepisując ręcznie wiersz Josifa Brodskiego „Ludzie giną" (w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka), chcemy zwrócić uwagę na to, co dzieje się w Syrii, a jednocześnie - na działania czterech polskich organizacji humanitarnych niosących pomoc na Bliskim Wschodzie. Solidaryzujemy się w ten sposób z Polską Akcją Humanitarną, Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, Caritas i Stowarzyszeniem „Polska Misja Medyczna".

Od godz. 14 do 16 trwać będzie przepisywanie wiersza w kawiarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14); przez cały ten czas będzie tam inicjator akcji Romek Zańko ze Szczecina, a także poeta i publicysta Wojciech Bonowicz oraz zaproszeni przez niego goście. Każdy, kto chce, może włączyć się w przepisywanie. Przepisany wiersz można zostawić w miejscu akcji, zabrać do domu, wymienić się nim z innymi przepisującymi lub po prostu komuś go podarować.

Potem zapraszamy do Strefy Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22), gdzie od godz. 16 do 17 będziemy kontynuować akcję w towarzystwie Janki Ochojskiej i Wojciecha Szumowskiego. Tu również można będzie się przyłączyć do akcji i pobrać ulotki informujące o działalności wspomnianych organizacji charytatywnych i humanitarnych.

O godz. 17 w Radiu Kraków pokazany zostanie film dokumentalny Wojciecha Szumowskiego „Notatki z ciemności. Aleppo", a po nim odbędzie się dyskusja z udziałem reżysera i szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej, którą poprowadzi Jolanta Drużyńska.

W działanie może włączyć się każdy - i ci, którzy skłonni są przyjąć uchodźców także w Polsce, i ci, który woleliby zatrzymać pochód uciekinierów poza granicami Europy. Każdy może pomóc, ważne, żeby uświadomić sobie rozmiary tragedii i skalę potrzeb. Polskie organizacje niosą pomoc ludziom mieszkającym w obozach blisko granicy syryjskiej - w Libanie, Jordanii i Turcji. Liczba uchodźców, którzy opuścili kraj, przekroczyła już 4 miliony. 8 milionów to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Obie liczby stale się powiększają, bo działania wojenne ciągle się toczą, a ich ofiarami pada przede wszystkim ludność cywilna.

Akcja była już organizowana w Szczecinie (na zdjęciu) oraz w Warszawie - w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tekst wiersza oraz więcej informacji o akcji można znaleźć tutaj.

Zapraszamy! Przyłącz się do nas!

Książki