Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

ks. Józef Tischner

Świat ludzkiej nadziei

Czy nadzieja, którą proponuje chrześcijaństwo, jest do pogodzenia z „nadziejami” obecnymi w tym świecie?

Słowo „nadzieja” zrosło się na trwałe z postacią i dziełem ks. Józefa Tischnera. Mówiono o nim, że jest „chodzącą nadzieją”, a dobra aura, którą roztaczał wokół siebie, znajdowała też odbicie w jego tekstach, nawet tych najbardziej krytycznych.

Pierwszym zbiorem takich tekstów był tom esejów „Świat ludzkiej nadziei”. Znalazł się w nim, m.in. słynny szkic o „chochole sarmackiej melancholii” (interpretowany jako tekst o polskiej skłonności do rozpamiętywania klęsk i czynienia z nich powodu do chwały), rozważania o wolności i wychowaniu (czy można nauczyć wartości chrześcijańskich, tak jak się uczy dobrych nawyków), refleksje na temat obrazu Boga w filozofii współczesnej, a także spostrzeżenia dotyczące napięć między chrześcijaństwem a światem współczesnym. Czy nadzieja, którą proponuje chrześcijaństwo, jest do pogodzenia z „nadziejami” obecnymi w tym świecie? Tischner twierdził, że jest to możliwe.

Książka pozwala lepiej zrozumieć nie tylko jego filozofię, ale też nasze współczesne dyskusje o przyszłości Polski, Kościoła i świata.

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 376

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 2014-09-22

ISBN: 978-83-240-3215-0

Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski

Przeczytaj także

Strefa Tischnera: „Przepisuję ten wiersz” i film o Aleppo
Strefa Tischnera włącza się w ogólnopolską akcję „Przepisuję ten wiersz". To próba zwrócenia uwagi na wojnę, która wciąż toczy się w Syrii, i na polskie organizacje, które niosą pomoc na Bliskim Wschodzie. W czwartek 14 kwietnia będzie można przepisać wiersz Josifa Brodskiego w księgarni De Revolutionibus i w Radiu Kraków, gdzie pokazany zostanie też film „Notatki z ciemności". Zapraszamy!
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.