Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

22.04.2016

Timothy Snyder - gość główny 16. Dni Tischnerowskich

W historii jako nauce ważną rolę odgrywają osoby, które badając zjawiska opisane po wielokroć, próbują spojrzeć na nie tak, jakby dotychczasowe opisy były dla nich niezrozumiałe. Takim historykiem jest Timothy Snyder, który 22 kwietnia w Kinie Kijów wygłosi wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana", a dzień później będzie gościem Strefy Tischnera w Radiu Kraków.

Timothy Snyder ma 46 lat i jest profesorem Uniwersytetu Yale. Specjalizuje się w historii Europy Środkowej i Wschodniej. Mówi biegle w kilku językach, w tym również polskim. Jest członkiem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, gdzie miał okazję poznać ks. Józefa Tischnera. Mimo młodego wieku zasłynął już kilkoma publikacjami, które wywołały szeroką dyskusję. Popularność przyniosły mu zwłaszcza dwa opracowania poświęcone zbrodniom popełnionym przez systemy totalitarne: „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" (2010, wyd. pol. 2011) i „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" (2015). Doceniono w nich właśnie niekonwencjonalne i odświeżające podejście do, wydawałoby się, znanej i dobrze już opracowanej problematyki.

Snydera interesuje tworzenie się narodów, przemiany w rozumieniu narodowej tożsamości, a także relacje pomiędzy nacjami żyjącymi na tym samym terytorium (pracuje obecnie nad książką poświęconą relacjom Niemców, Żydów i narodów słowiańskich). Jako historyk dwudziestowiecznych totalitaryzmów akcent kładzie przede wszystkim na losie ofiar i ukazaniu mechanizmów przemocy. Stara się jednocześnie pokazać, że historia ta nie jest rozdziałem całkowicie zamkniętym: że wydarzenia, które miały miejsce w naszej części świata, mogą się powtórzyć. Takie przesłanie zawiera zwłaszcza „Czarna ziemia". „Odziedziczyliśmy planetę i część jej trosk, zmieniając mniej, niż się nam wydaje", pisze w zakończeniu tej książki, „Cenimy swoją przestrzeń życiową, snujemy fantazje na temat niszczenia rządów, oceniamy naukę i marzymy o katastrofie. Jeśli sądzimy, że padamy ofiarą planetarnego spisku, zbliżamy się do Hitlera. Jeśli uważamy, że Holokaust był wynikiem nieodłącznych cech Żydów, Niemców, Polaków, Litwinów, Ukraińców czy kogokolwiek innego, poruszamy się w świecie hitlerowskim. Zrozumienie Holocaustu jest naszą szansą - być może ostatnią - by ocalić ludzkość".

Obok wspomnianych opracowań w języku polskim ukazały się też inne książki Snydera, m.in. „Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999" (2006) - za którą w 2008 roku otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia - „Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę" (2008), „Czerwony książę" (2010), „Nacjonalizm, marksizm i Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza" (2011) oraz napisane wspólnie z Tonym Judtem „Rozważania o wieku XX" (2013). W uznaniu „szczególnych zasług w pracy naukowo-badawczej oraz za popularyzowanie wiedzy o historii Polski" prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Timothy`ego Snydera Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Żoną Snydera jest Marci Shore, historyczka interesująca się także Europą Środkowo-Wschodnią, autorka m.in. książek „Kawior i popiół" oraz „Smak popiołów".

22 kwietnia, w czasie 16. Dni Tischnerowskich w Krakowie, Timothy Snyder wygłosi wykład zatytułowany: „Czy historia nas oswobodzi czy zniewoli? Refleksje Tischnerowskie". W zapowiadającym wykład omówieniu napisał: „Od historii nie da się uciec, czego jednak należy się po niej spodziewać? Dlaczego jest tak, że historia jako nauka nigdy nie odpowiada ani oczekiwaniom świadków, ani życzeniom władców? Czy historia ma legitymizować istniejący ład, czy raczej dostarczać sensu indywidualnemu życiu? Czy pamięć jest sojusznikiem historii, czy raczej jej wrogiem? Tematem wykładu będzie relacja między wiedzą o przeszłości a rozwojem społeczeństw".

Wykład, będący częścią cyklu Colloquia Tischneriana, odbędzie się w Kinie Kijów Centrum. Początek o godz. 18.30. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w Kinie Kijów (al. Krasińskiego 34), PWST (ul. Straszewskiego 22), Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz punkcie informacyjnym InfoKraków (ul. Św. Jana 2).
Po wykładzie rozpocznie się „Jaskinia filozofów", w której - obok prelegenta - udział wezmą Jan Maria Rokita, Wojciech Roszkowski i Zbigniew Stawrowski. Rozmowę poprowadzi Dominika Kozłowska. W „Jaskini..." pierwotnie miał wziąć udział Paweł Śpiewak, musiał jednak odwołać swoja wizytę w Krakowie.

Dzień później, w sobotę 23 kwietnia o godz. 13, Timothy Snyder będzie gościem Strefy Tischnera w Radiu Kraków (al. Słowackiego 22). Spotkanie z nim, które rozpocznie się o godz. 13 w Studiu im. Romany Bobrowskiej, poprowadzi Jolanta Drużyńska. W Radiu Kraków można odbierać bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie.

Organizatorzy zachęcają do odbierania zaproszeń (bo to pomaga w przygotowaniu poszczególnych wydarzeń). Ci, którzy zaproszeń nie zdobędą, niech się nie poddają: zostaną wpuszczeni na salę w miarę wolnych miejsc.

Timothy Snyder

Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Tłumaczenie: Bartłomiej Pietrzyk

Najnowsza Książka Timothy’ego Snydera – autora bestsellerowych skrwawionych ziem

ZBRODNIA NA MIARĘ HOLOKAUSTU MOŻE POWTÓRZYĆ SIĘ DZIŚ
Zagładę Żydów przedstawia się jako tragiczny skutek szaleństwa jednego człowieka. Jak to możliwe, że Hitler pociągnął za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz…
Zdaniem wybitnego historyka nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoimy teraz. Początek XXI wieku, z niepokojami w różnych rejonach ziemi, zatrważająco przypomina świat, który zrodził Hitlera. Strach przed obcymi, lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami, to poważne sygnały ostrzegawcze.
Timothy Snyder prezentuje przełomowe wyjaśnienie największej zbrodni XX wieku. Jak nikt dotąd przejrzyście opisuje zjawiska, które doprowadziły do Zagłady. Uwzględnia także perspektywę Polaków. Im lepiej poznajemy Holokaust, tym bardziej staje się on przerażający.
Czarna ziemia to książka pasjonująca i mądra, oparta na nieznanych dotąd źródłach. W przystępny sposób syntetyzuje dotychczasową wiedzę o Holokauście, jednocześnie wprowadza zupełnie nową perspektywę. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Kiedyś i dziś.

Timothy Snyder – wybitny amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale, znawca historii Europy Środkowej i Wschodniej. Doktorat uzyskał w Oksfordzie, przebywał również na stypendiach w Paryżu, Wiedniu, Warszawie i Harvardzie. Członek Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Biegle mówi w kilku językach, w tym po polsku. Jako autor bestsellerowych książek słynie z nowatorskiego spojrzenia na podejmowane tematy.