Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

25.05.2016

„Migawki z życia" - spotkanie z Wojciechem Plewińskim

W środę 25 maja zapraszamy do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie na spotkanie z mistrzem Wojciechem Plewińskim. Inspiracją spotkania jest wydana właśnie przez wydawnictwo Znak Literanova książka „Migawki. Wspomnienia fotografa".

Niezwykłe portrety, odważne akty, inspirujące kolaże i wybitne zdjęcia przyrody - fotografie Wojciecha Plewińskiego, prezentowane na wystawach na całym świecie i wielokrotnie nagradzane, stały się kroniką ważnej epoki w historii polskiej kultury. Słynie z portretów osób związanych z Krakowem - Sławomira Mrożka, Tadeusza Kantora, Krzysztofa Komedy czy małżeństwa Dymnych. Jedna z jego najbardziej znanych prac przedstawia Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole w piżamach.

Ze wspomnień wybitnego fotografa wyłania się nie tylko niepowtarzalny życiorys artysty, człowieka wielu pasji, lecz także niebanalny, pełen anegdot obraz minionego czasu.

Zapraszamy 25 maja (ul. Konopnickiej 26) o godz. 18. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Niemczyńska.

Wspomnienia jednego z najwybitniejszych polskich artystów fotografii

Roman Polański tańczący na stole. Maryla Rodowicz w kasku na tle „malowniczej” Nowej Huty. Najodważniejsza sesja Anny Dymnej w negliżu pośród polnych kwiatów. Intymny portret małżeństwa Komedów. Nadzwyczajne zdjęcia Wojciecha Plewińskiego zapisały się już w historii. Legendarne postaci uchwycone w legendarnych ujęciach.

Z jego zdjęć patrzą na nas piękne dziewczyny, niezapomniane „przekrojowe kociaki”, które przez lata zdobiły okładki najpopularniejszego PRL-owskiego tygodnika. Ich zazdrośni narzeczeni niejeden raz robili awantury w redakcji „Przekroju”, wściekli, że roznegliżowane zdjęcia ich ukochanych oglądała cała Polska.

Niezwykłe portrety, odważne akty, inspirujące kolaże i wybitne zdjęcia przyrody – fotografie Wojciecha Plewińskiego, prezentowane na wystawach na całym świecie i wielokrotnie nagradzane, stały się kroniką ważnej epoki w historii polskiej kultury. Ze wspomnień wybitnego fotografa wyłania się zatem nie tylko niepowtarzalny życiorys artysty, człowieka wielu pasji, lecz także niebanalny, pełen anegdot obraz minionego czasu.