Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.09.2016

Podróż w krainę ponadczasowego mitu

Instytut Studiów Archetypowych i Religijnych zapraszana konferencję Niespodzianka - spotkanie z Innym, która odbędzie się w dniach 9-11 września w siedzibie Instytutu w Sichowie Dużym. Można się jeszcze zapisywać.
Temat konferencji został zaczerpnięty ze sztuki Karola Huberta Rostworowskiego „Niespodzianka".
W trakcie konferencji psychoanalitycy jungowscy Małgorzata Kalinowska i Tomasz Jasiński, oraz Paul Kieniewicz, założyciel ISAR, zaprezentują psychologiczne rozumienie kilku znanych mitów związanych z postacią nieznajomego, pokazując jednocześnie powiązanie mitycznej sytuacji zaprezentowanej w „Niespodziance" z współczesnością. Historyczne tło „Niespodzianki" przedstawi Maria Rostworowska, wnuczka Karola Huberta, autorka niedawno opublikowanej przez Wydawnictwo Znak biografii „Szczery artysta. O Karolu Hubercie Rostworowskim".
Podczas konferencji sztuka Karola Huberta Rostworowskiego zostanie odczytana przez Annę Zubrzycki wraz z zespołem teatralnym.

Karol Hubert Rostworowski (1877-1938) wybitny dramaturg, często porównywanym ze Stanisławem Wyspiańskim, autor między innymi sztuk teatralnych: „Judasz z Kariothu" oraz „Kaligula". Jego „Niespodzianka" oparta na prawdziwym zdarzeniu porusza tematy greckich tragedii w nowej formie.
Więcej informacji na temat konferencji

Zapraszamy na wspólną podróż w krainę ponadczasowego mitu w pięknej lokalizacji Sichowskiego Parku.

Opowieśc o poecie, dramatopisarzu, publicyście, niespełnionym kompozytorze

Książki Marii Rostworowskiej układają się w swoistą sagę krakowskich rodów Moszyńskich, Pusłowskich, Rostworowskich. Są w tych historiach romanse i osobiste dramaty, są ogromne zasługi wobec tradycji i kultury. Tym razem Maria Rostworowska oddaje w ręce czytelników opartą na obszernych kwerendach i licznych nieznanych dotąd dokumentach opowieść o swym dziadku Karolu Hubercie – poecie, dramatopisarzu, publicyście, niespełnionym kompozytorze, jednej z najbardziej wpływowych, ale i budzących sprzeciwy postaci ze świata polskiej literatury pierwszych dekad XX wieku. Jego utwory należały do najczęściej wystawianych, a wsławione wielkimi rolami Ludwika Solskiego dramaty – "Judasza z Kariothu" i "Niespodziankę" – znali wszyscy. Autorka ukazuje tajemnice życia i twórczości niegdyś budzącego emocje, dziś niemal zapomnianego Rostworowskiego w sposób, który nie pozwala oderwać się od lektury. Poznajemy pisarza z perspektywy dotąd nieznanej – poprzez biograficzną opowieść umieszczoną w kontekście epoki.
Diana Poskuta-Włodek