Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.10.2016

Wieczór z Tarkowskim

We wtorek 4 października zapraszamy do krakowskiego Kina Pod Baranami na wieczór poświęcony twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina - Andrieja Tarkowskiego. W programie pokaz filmu dokumentalnego „Reżyseria: Andriej Tarkowski" Michała Leszczyłowskiego oraz spotkanie z okazji premiery książki „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem" z udziałem autorów.

Ten wyjątkowy wieczór rozpocznie pokaz dokumentu Michała Leszczyłowskiego „Reżyseria: Andriej Tarkowski". Film został stworzony został w dużej mierze z materiałów z planu zdjęciowego „Ofiarowania" - ostatniego filmu Tarkowskiego. Reżyser uwiecznił Tarkowskiego jako człowieka, z jego lękami, frustracjami i zwątpieniem w sens uprawiania sztuki. Ten film to wyjątkowa okazja do poznania świata, w którym Tarkowski żył i tworzył filmy zachwycające widzów na całym świecie.

Zwieńczeniem wieczoru będzie spotkanie z okazji premiery książki „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem", będącej ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił twórca „Stalkera". Rozmowa z red. Jerzym Illgiem i prof. Leonardem Neugerem, choć z początku stanowiła nie lada wyzwanie, okazała się fascynującym dialogiem o sztuce, historii i wolności. W tle jednak była choroba reżysera, z której rozmówcy nie zdawali sobie sprawy. Rok później Tarkowski zmarł w Paryżu, nie zobaczywszy więcej ojczyzny. Ten wywiad stanowi swoisty artystyczny testament wielkiego mistrza. W 30. rocznicę śmierci Tarkowskiego po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym. W rozmowie z autorami weźmie udział prof. Tadeusze Lubelski, a spotkanie poprowadzi Jerzy Armata, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Po spotkaniu będzie można nabyć egzemplarze książki oraz zdobyć autografy autorów. Zapraszamy o godz. 18.45

Artystyczny testament Andrieja Tarkowskiego w 30. rocznicę jego śmierci

Leonard Neuger, profesor slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, i Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, to szczęściarze, którym udało się przeprowadzić obszerny wywiad z jednym z największych reżyserów świata Andriejem Tarkowskim. Pracujący w Sztokholmie nad swoim ostatnim (jak się okazało) filmem Ofiarowanie wielki mistyk kina był absolutnie niedostępny dla dziennikarzy. Do spotkania doszło dzięki temu, że czujący się obco na Zachodzie reżyser chciał porozmawiać z ludźmi, którzy będą mogli go zrozumieć. Tak się też stało. Los sprawił, że można tu mówić o szczęściu w nieszczęściu. Spotkanie odbyło się w 1985 roku. Wkrótce świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który w rok później zmarł w Paryżu na raka.

Rozmowa z Illgiem i Neugerem była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił. Opublikowana już po jego śmierci i odebrana jako duchowy testament artysty, doczekała się przekładów na kilkanaście języków.

W 30. rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym.