Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Zwierciadło

Jerzy Illg, Leonard Neuger

Zwierciadło

Artystyczny testament Andrieja Tarkowskiego w 30. rocznicę jego śmierci

Leonard Neuger, profesor slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, i Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, to szczęściarze, którym udało się przeprowadzić obszerny wywiad z jednym z największych reżyserów świata Andriejem Tarkowskim. Pracujący w Sztokholmie nad swoim ostatnim (jak się okazało) filmem Ofiarowanie wielki mistyk kina był absolutnie niedostępny dla dziennikarzy. Do spotkania doszło dzięki temu, że czujący się obco na Zachodzie reżyser chciał porozmawiać z ludźmi, którzy będą mogli go zrozumieć. Tak się też stało. Los sprawił, że można tu mówić o szczęściu w nieszczęściu. Spotkanie odbyło się w 1985 roku. Wkrótce świat obiegła wiadomość o chorobie Tarkowskiego, który w rok później zmarł w Paryżu na raka.

Rozmowa z Illgiem i Neugerem była ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił. Opublikowana już po jego śmierci i odebrana jako duchowy testament artysty, doczekała się przekładów na kilkanaście języków.

W 30. rocznicę śmierci reżysera po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym.

Oprawa twarda

Format: A5 142x205

Liczba stron: 128

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-09-26

ISBN: 978-83-240-4331-6

Przeczytaj także

O Andrieju Tarkowskim w Łodzi
We wtorek 13 grudnia o godz. 17 w Muzeum Kinematografii w Łodzi (plac Zwycięstwa 1) odbędzie się spotkanie z Jerzym Illgiem poświęcone książce "Zwierciadło".
>>> czytaj więcej
Ruszają Targi Książki w Krakowie!
27 października ruszają 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie! Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będziecie mogli obejrzeć i kupić nowości i bestsellery Znaku oraz spotkać się z pisarzami i zdobyć ich autograf!
>>> czytaj więcej
Nasi autorzy na festiwalu w Białymstoku
Magdalena Grzebałkowska, Kristina Sabaliauskaitė, Jacek Dehnel, Janusz Leon Wiśniewski i Jerzy Illg spotkają się z czytelnikami podczas 7. Festiwalu Literackiego Zebrane.
>>> czytaj więcej
Wieczór z Tarkowskim
We wtorek 4 października zapraszamy do krakowskiego Kina Pod Baranami na wieczór poświęcony twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina - Andrieja Tarkowskiego. W programie pokaz filmu dokumentalnego „Reżyseria: Andriej Tarkowski" Michała Leszczyłowskiego oraz spotkanie z okazji premiery książki „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem" z udziałem autorów.
>>> czytaj więcej
„Interesuje mnie problem wewnętrznej wolności..."
Andrzej Tarkowski był jednym z kilku najbardziej cenionych, a zarazem tajemniczych reżyserów filmowych XX wieku. Był artystą docenionym, choć na Zachodzie często niezrozumiałym.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.